Prostat İltihabı

Prostat iltihabı olarak bilinen Prostatit, prostat bezinin dokusunda iltihap oluşmasıdır. İyi huylu prostat büyümesinden ve prostat kanseri vakalarından farklı olarak tüm yaş gruplarındaki erkeklerde görülebilmektedir. Prostatit, kronik bir hastalıktır. 

Prostat İltihabı (Prostatit) neden olur?

Hastalığın nedeni kesin olarak belirlenmemiştir. Bazı tiplerine cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların neden olduğu düşünülmektedir. 

Bu bulaşmalar sonucu ortaya çıkan akut ya da kronik bakteriyel prostatit, prostatta kalıcı enfeksiyon meydana getirir. Bakterilerin neden olduğu prostat iltihabı cinsel yolla bulaşmaz.

Prostat İltihabı (Prostatit) belirtileri nelerdir?

Hastalığın belirtileri enfeksiyonun etkilediği yere göre değişir. Bazı hastalarda hiçbir belirti meydana gelmezken bazı hastalarda idrar yolu enfeksiyonu görülür. Akut bakteriyel prostat iltihabında semptomlar ani ortaya çıkar ve çok şiddetlidir.

En belirgin belirtileri yüksek ateş, üşüme-titreme, idrar sırasında şiddetli yanma hissi, mesaneyi tam boşaltamama hissidir.

Kronik bakteriyel prostatitde semptomlar akut bakteriyel prostatite benzer fakat yüksek ateş yoktur. İdrarda yanma hissi, sık idrara çıkma hissi, geceleri olan sık idrar bakteriyal prostat iltihabının belirtileridir. 

Hastalığın farklı çeşitleri için farklı tedaviler uygulanacağı için doğru teşhis çok önemlidir. Benzer hastalıklar olan üretrit, sistit, prostat büyümesi ya da prostat kanseri ilk ayırt edilmesi gereken durumlardır.

Teşhiste rektal muayene önemlidir. Bu muayenede prostatın büyüklüğü, içerisinde iltihap olup olmadığı, tümör içerip içermediği anlaşılır.

Normal bir insanda prostat muayenesi sırasında rahatsızlık olmaz iken prostatit olan hastalarda ciddi rahatsızlıklar meydana gelir.

Bu muayene sırasında oluşan ağrı kısa sürelidir. Fizik muayene sırasında prostat üzerinde şüpheli bir doku tespit edildiğinde prostat biyopsisi gerekli olur.

Prostatit tedavisi nasıldır?

Tedavide prostat iltihabının türünün belirlenmesi önem taşır. Tedavi planı buna göre oluşturulur. Antibiyotik tedavisinden kısmi olarak fayda gördüğü düşünülmektedir.

Enfeksiyon tedavi edilmesi imkânsız vücuda yerleştiği zaman asla kaybolmayan bir rahatsızlık değildir.

Akut bakteriyel prostatit de hasta antibiyotikler ile en az 2 hafta tedavi edilir. Tedavi başarısı yüzde 100’e yakındır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here