Polikistik böbrek hastalığı, her iki böbrekte yer alan çok sayıda kist ile kendini gösteren, diğer organlarda da kistlere neden olabilecek genetik geçişli bir hastalıktır. Toplumda 400 ila 100 kişide bir görülmektedir.

 

NEDENİ VE BELİRTİLER:

Polikistik böbrek hastalığından PKD2 ve PKD1 isimli iki gen sorumludur. PKD2’de oluşan mutasyonlara bağlı gelişen polikistik böbrek hastalığında kist oluşumu ve buna bağlı böbrek yetmezliği ve yüksek tansiyon daha ileri yaşlarda oluşur. PDK1’de oluşan mutasyonlar daha genç yaşta hastalığın ortaya çıkmasıyla sonuçlanır. Kistler oluşmaya başladıktan sonra gerek sayı, gerek boyut olarak artarak böbrek kaybına varan tablolara yol açar. Hastaların yaşı ilerledikçe, şikayet ve bulguların ortaya çıkma riski artar. Bunlar arasında en sık görülenler böbrek ağrısı, kanlı idrar yapma, idrar yolu enfeksiyonu, böbrek taşı ve yüksek tansiyondur.

 

TEŞHİS VE TEDAVİ:

Böbrekteki kistler ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi veya MR görüntülemeleri ile saptanır. Ailesinde polikistik böbrek hastalığı olup da bir veya iki böbreğinde iki ya da daha fazla kisti bulunan 30 yaş altı kişiler genetik geçişli polikistik hastalık açısından takip edilir. 30-60 yaşlar arasında ise her iki böbrekte birden, en azından ikişer, 60 yaşından sonra da her iki böbrekte en azından dörder kistin görülmesi, tanı koymayı kolaylaştırır. Hastaların yüzde 60’ı son dönem böbrek yetmezliğine girer. Son dönem böbrek yetmezliğine giren polikistik böbrek hastalıklı kişiler için en iyi tedavi yolu böbrek naklidir. Polikistik böbrek hastalığı tedavisi bu hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan ağrı, kanama, taş, böbrek yetmezliği gibi durumlara yönelik olarak uygulanmaktadır. Böbrek yetmezliği gelişen hastalarda diyaliz tedavisi uygulanmakla birlikte böbrek nakilleri de yapılmaktadır.

 

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Nefroloji, Gastroentereloji, Genel Cerrahi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here