Özellikle yeni doğan gurubu bebeklerde sıklıkla görülmekte olan pişik problemi bebeklerin yaşam kalitesini son derece olumsuz etkilemektedir. Pişik bebeğin popo cildinin parlak kırmızı renkte olması ve derinin hassaslaşması anlamına gelir. Bebeklerin pişik olmasının birçok nedeni bulunmaktadır. Bebeklerde pişik problemi yaz aylarında çok daha sık görülmektedir.

Bebeklerde pişik neden olur?

Bebeğin altının uzun dönem ıslak kalması zaten son derece hassas olan deri dokusunun tahriş olmasına neden olur. Bu da ilerleyen dönemlerde pişik gelişmesini tetiklemektedir. – Bebeğin ishal (daire)olması Bebeğin ishal olması yani sıvı dışkılama yapması pişik gelişmesinde diğer önemli bir faktördür. Bu dönemlerde bebeğin tepki vermesi beklenmemeksizin sıklıkla altının kontrol edilmesi gerekir.

Pişik için ne yapmalı?

Bebek ishal olduğunda pişik gelişmemesi için altının en hızlı şekilde temizlenmesi gereklidir. – Bebeğin altının iyi temizlenmemesi Pişik yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de deri yüzeyinde gelişen tahriş nedeniyle oluşur. Pişik gelişmemesi için temizliğe çok dikkat edilmemelidir. Bebeklerde durum çok daha önem teşkil ediyor. Bebeklerin altı yetişkinlere göre çok daha korunmasız olduğu için iyi temizlenmediği takdirde hemen pişik gelişebiliyor.

– Bebeğin altının iyi temizlenmemesi Pişik yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de deri yüzeyinde gelişen tahriş nedeniyle oluşur. Pişik gelişmemesi için temizliğe çok dikkat edilmemelidir. Bebeklerde durum çok daha önem teşkil ediyor. Bebeklerin altı yetişkinlere göre çok daha korunmasız olduğu için iyi temizlenmediği takdirde hemen pişik gelişebiliyor.

– İçerisinde kimyasal bulunan losyon, krem ve ilaçların kullanılması Bebeklerin cildi kimyasal içerikli ürünlere karşı çok hızlı reaksiyon göstermektedir. Bu nedenle bebeklerin altını temizlerken kullandığınız yardımcı ürünlerin içerisinde kimyasal katkıların bulunup bulunmadığına dikkat ediniz.

Bebeklerde pişiğe ne iyi gelir?

Bebeklerde pişik problemi geliştiğinde panik olunmasına gerek yoktur. Tedavisi kolaydır. Pişik olan bebeklerin altının ılık suyla düzenli olarak temizlenmesi ve devamında çok iyi kurulanması gerekir. Bu süreç içerisinde bebeğin altının pis kalmamasına önceye göre çok daha dikkat edilmelidir ve hava alan bebek bezlerinin tercih edilmesi daha uygundur.

Pişik kremi ne derece etkili?

Eczanelerden temin edeceğiniz pişik kremini bebeğinizin pişik olan bölgelerine ince bir şekilde sürünüz. Bu bebekte pişik tedavisi için yeterli bir çözüm olmaktadır. Eğer ki bebeğinizde ki pişik problemi yukarıda yazılanları uygulamanıza rağmen hala düzelmiyorsa mutlaka doktorunuza başvurunuz. Bebeğinizde pişik oluşmasını tetikleyen farklı bir rahatsızlık olabilir.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimi, Çocuk Hastalıkları, Dahiliye

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here