California Teknoloji Üniversitesi’nde yapılan araştırma, sağlıklı beslenmenin önemine dikkat çeken uzmanları bir kez daha haklı çıkardı. Araştırma tedavisi bulunmayan Parkinson hastalığı konusunda çok önemli sonuçlar içeriyor. Sonuçlar bağırsak florasında bulunan bakterilerin ’Parkinson’ hastalığını etkilediğini gösterdi. Parkinsonlu hastalardan alınan bağırsak bakterilerinin verildiği farelerde hastalık belirtisi ağırlaşırken, sağlıklı insanlardan alınan bağırsak bakterilerinin verildiği farelerin iyileştiği gözlemlendi.

Beyinlerinde aşırı miktarda alpha-synuclein üretilen fare türünün steril bir ortamda dünyaya gelmeleri ve çok az mikrobiyomları olması durumunda Parkinson belirtileri göstermedikleri, buna karşılık mikroplu ortamda bulunanların Parkinson belirtisi gösterdikleri tespit edildi. Parkinson’ luların mikrobiyotası farelere nakledildiğinde ise bunlarda şiddetli hastalık belirtilerinin ortaya çıktığı görüldü. Prof. DR. Ahmet Rasim Küçükusta, araştırma sonuçlarını sizler için derledi. İşte Prof.Dr. Küçükusta’nın yazısı:

“California Teknoloji Üniversitesi araştırmacısı Dr. Timothy Sampson, genetik açıdan birebir aynı fareler arasındaki tek farkın, mikrobiyota varlığı olduğuna işaret ederek, araştırma sonuçlarını “devrim niteliğinde” şeklinde değerlendirdi. Araştırma sonuçlarının, gelecekte Parkinson’un tedavisinde sindirim sistemini etkileyen ilaçların, hatta probiyotiklerin kullanılabilmesi açısından ümit verici olduğu belirtildi.  “

Parkinson nasıl gelişiyor?

“ hastalığı, “alpha-synuclein” ismi verilen bir proteinin beyin hücrelerinde (nöronlar) birikmesiyle gelişiyor. Bu protein normalde nöronlar arasındaki kimyasal sinyallerin değişimini sağlıyor ve dopamin transportunu düzenliyor. Bu proteinler Parkinson’ lularda Lewy cisimcikleri olan bilinen yapılarda birikerek dopaminin sinyalizasyonunu bozuyor ve hareket bozukluklarını artırıyor. Tremor, kas sertliği ve hareket problemleriyle ilgili bir hastalık olan Parkinson’ da hastaların çoğunda kabızlık, şişkinlik, yutma güçlüğü ve hazımsızlık gibi şikâyetler sinir sistemi belirtilerinden önce ortaya çıkıyor. Beyne aşama aşama zarar veren Parkinson hastalığının, günümüzde bir tedavisi bulunmuyor.  “

Bağırsak bakterileri hastalıkları önlüyor

İnsan vücudunda bulunan ve mikrobiyom olarak adlandırılan çeşitli bakteri, virüs, küf ve mantarların sağlığı doğrudan etkilediği biliniyor. Bu bakteriler besinlerin sindirilmesi dışında kanserlerden otizme birçok hastalığın ortaya çıkmasında da rol oynuyorlar. Daha önce Parkinson’ lu hastaların bağırsak mikrobiyotasının sağlıklı insanlarınkinden farklı olduğu, bunlarda bazı bakteri türlerinin olmadığı veya çok azalmış olduğu gösterilmişti.

Bu nasıl oluyor?

Bir ihtimal, bakterilerin parçalanma ürünlerinin toksik olması ve dolaşım yoluyla beyine ulaşmasıdır. Beyinle bağırsaklar arasındaki sinir bağlantılarının da bu bakterilerden etkilenmesi mümkün olabilir. Bu araştırma Parkinson tedavisinde beyine odaklanmak yerine bağırsak bakterilerini hedef alan yöntemlerin etkili olabileceğini düşündürüyor. Bazı antibiyotiklerle Parkinson belirtilerine yol açan bakterilerin ortadan kaldırılması veya Parkinson belirtileri olanlarda bağırsaklarda eksik olan bakterilerin yerine konması yani probiyotikler işe yarayabilir.

Gelelim neticeye

Hastalıklardan korunmada bağırsak bakterilerinin önemi gösteren araştırmalara her gün bir yenisi ekleniyor. Sağlıklı yaşamanın hap yutarak değil ancak adam gibi beslenerek mümkün olabileceğini bir kere daha hatırlatıyorum. Sonuçları Cell dergisinde yayınlanan araştırma, beyin hasarına yol açan Parkinson hastalığının nedeninin mikrobiyota olabileceğinini ortaya koydu. Araştırma çerçevesinde, çok yüksek miktarda alfa sinüklein proteini üreterek Parkinson‘a yakalanmaları amacıyla farelerin genleri üzerinde oynandı. Genleriyle oynanan bu farelerin bazıları steril olmayan kafeslere bir kısmı da normal kafeslere yetiştirildi. Araştırma sonucunda mikropsuz ortamda yetişen farelerin motor sistemlerinde ve beynin hareket kontrolü yapan kısımlarındaki protein yapılarında daha az zarar görüldü, ayrıca bu fareler bir kirişin içinden geçmek, burunlarındaki yapışkan maddeyi çıkarmak ve bir direkten aşağı inmek gibi görevleri neredeyse normal bir şekilde yerine getirdi. Öte yandan steril ortamda yetişen farelere, Parkinson hastalarından alınan mide bakterisi nakledildiğinde havyanlarda motor sisteminin kötüleştiği gözlendi.
Devrim niteliğinde keşif

Bilim insanları, bozulmuş bağırsak florasının proteinlerin bir arada toplanmasına uygun ortam yaratarak, motor sisteminde söz konusu belirtileri artırdığını kaydetti. California Teknoloji Üniversitesi araştırmacısı Dr. Timothy Sampson, genetik açıdan birebir aynı fareler arasındaki tek farkın, mikrobiyota varlığı olduğuna işaret ederek, keşfi “devrim niteliğinde” sözleriyle değerlendirdi. Bulgunun, gelecekte Parkinson’un tedavisinde sindirim sistemini etkileyen ilaçların, hatta probiyotiklerin kullanılabilmesi açısından ümit verici olduğu belirtildi. Beyne aşama aşama zarar veren Parkinson hastalığının, günümüzde bir tedavisi bulunmuyor.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here