Panik Atak Nedir?

0
4

Panik atak, diğer adıyla panik bozukluk; bir anda ortaya çıkan, giderek şiddetlenen ve zaman zaman tekrarlayan, yoğun kaygı, korku, sıkıntı karışımı psikolojik nöbetlerdir. Atak geçiren kişi her şeyin sonunun geldiğini, kalp krizi geçireceğini, düşüp bayılacağını, öleceğini, kötü bir şeylerin olacağını düşünür.

 

NEDENİ VE BELİRTİLER:

Panik atak, beynin ‘lokus ceruleus’’ adı verilen ve korkuyu yöneten bölgesinin aşırı duyarlılığı sonrasında panik durumda olma halinin sebepli sebepsiz oluşmaya başlaması ve süreklilik göstermesi durumudur. Halk arasında panik atak olarak bilinse de “panik bozukluğu” olarak adlandırılır. Stresli yaşam olayları panik atakların ortaya çıkışını tetikler. Hastaların çoğunun geçirdiği ataklardan bir süre önce olumsuz bir olay yaşadıkları görülür (yeni geçirilmiş bir bedensel hastalık, kaza vs gibi). Bütün bunlar kişi tarafından birer tehdit olarak algılanabilecek durumlardır. Sonraki panik nöbetlerinin de bir tür öğrenme ve koşullanmış tepki yolu ile oluştuğu düşünülmektedir. Bütün bunların gerçekleşebilmesi için hastada bir genetik zeminin bulunması önem taşır. Kedi, köpek, örümcek, yükseklik korkusu gibi fobilerde, obsesif kompulsif bozuklukta ortaya çıkma riski yükselir. Panik bozukluğun yaşam boyu rastlanma ihtimali yüzde 3 civarıdır. Hastalığın ilk ortaya çıkışı her yaşta olabilir.

Panik atak birçok belirtiden oluşan bir psikiyatrik bozukluktur. Göğüs ağrısı ya da göğüste sıkışma, çarpıntı, kalbin kuvvetli ya da hızlı vurması, terleme, nefes darlığı, soluğun kesilmesi, baş dönmesi, sersemlik, düşecek ya da bayılacak gibi olma, uyuşma ya da karıncalanma, üşüme, ürperme ya da ateş basması , bulantı ya da karın ağrısı, titreme, kontrolünü kaybetme ya da çıldırma korkusu, ölüm korkusu panik atak belirtileridir. Bu belirtilerden en az dört ya da daha fazlasının bulunması gerekir. Dörtten daha az belirtinin görüldüğü ataklarda ise “kısıtlı panik atak” söz konusudur. Kalp krizi ile panik atak belirtisini ayıran en önemli fark ise kalp krizi anında göğüs ağrısının yanı sıra boyun, kol ve çene altına vuran ağrıdır. panik atakta ağrı ve sıkışma sadece göğüs bölgesinde hissedilir.

 

TEŞHİS VE TEDAVİ:

Panik bozukluğu yaşayan hastaların teşhisinin bir psikiyatr tarafından konması çok önemlidir. Teşhis sürecinde amaç, belirtilerin bedensel ve diğer ruhsal rahatsızlıklardan ayırt edilmesidir. Bu amaçla ayrıntılı fizik muayene, kan tetkikleri istenir. Panik nöbetler tedavi edilmediği takdirde yıllarca sürerek ciddi sıkıntılara yol açar. İlerleyen dönemlerde hastalarda mevcut rahatsızlıklarına ikincil olarak depresyon gelişebilir. Hastalar huzursuzluk ve sıkıntıları için kısa süreli rahatlatıcı etkilere sahip olduğundan alkol kullanmaya başlayabilir veya zararlı diğer alışkanlıklara başvurabilir. Bu sebeplerle hastalığın daha başlangıçta tedavi edilmesi büyük önem taşır. Tedavide amaç panik nöbetlerinin bir daha gelmesini önlemek ve panik nöbetlerden sonra ortaya çıkan kontrolsüz davranışları engellemektir. Panik bozukluğun tedavisi uygun şekilde seçilen antidepresanlardır. İlaç tedavisi tek başına ya da gereğinde bilişsel-davranışçı terapi ile birlikte uygulandığında yüzde 90’lara ulaşan oranlarda başarı gösterir.

 

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Psikiyatri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here