oyun bağımlılığı

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ-WHO) 2018’de güncelleyeceği “Hastalıkların Uluslararası Sıralaması (ICD) Listesi”nde bilgisayar oyunu bağımlılığı resmi olarak yer alacak. Yani artık, bilgisayar oyunları da tıp dünyası için alkol ya da uyuşturucu madde gibi bir bağımlılık nesnesi olacak. Ayrıca bu bağımlılık, kumar bağımlılığından sonra resmi olarak tanınan ilk “davranışsal bağımlılık” olarak tıp literatürüne geçecek. Henüz alışveriş, seks gibi bağımlılık türleri hastalık olarak kabul edilmiyor.

“OYUN HASTASI” OLANLAR İÇİN KRİTERLER DE NETLEŞTİ

ICD taslağında rahatsızlığın teşhisi için kriterler de dikkatlice seçildi. Öncelikli olarak bağımlı kişinin günlük aktivitelerinden büyük ölçüde kaçınıyor olması dikkate alınacak. Oyun için uyku, yemek, hijyen gibi ihtiyaçlarını bile gözardı eden, kendisinin ve çevresinin bu bağımlılıktan olumsuz etkilenmesine rağmen kayıtsız kalan ve en az 1 yıl boyunca bu belirtileri sergileyen kişiler “oyun hastası” sayılacak. WHO’nun, daha önceden akıllı telefon ve internet bağımlılığı önerilerini geri çevirmesine rağmen; bu rahatsızlığın neden tanıyabileceğini, örgütün ruh sağlığı ve madde bağımlılığı bölümünden Vlademir Pozynak şöyle açıklıyor: “Sağlık profesyonelleri oyun bağımlılığını tanımak ve ciddi sonuçları olabileceğini bilmek zorunda. Teknoloji kaynaklı diğer bağımlılıkların hastalık olarak tanınması için henüz yeterince kanıt yok.”

“AMAN CANDY CRUSH CANIM İŞTE” DİYİP GEÇMEYİN

Peki bir kişi nasıl oluyor da hastalık derecesinde oyun bağımlısı oluyor? Bağımlılık; beynin karşılık vermesine neden olan, motivasyon, hafıza ve beynin devre sistemleriyle oynayan bir rahatsızlık. Yani herhangi bir madde veya davranış, beyindeki karşılık verme devrelerini harekete geçiriyor, bundan dolayı da mutluluk hormonu salgılanıyor. Mesela kişinin favori bir oyununda çok kritik bir bölümü geçmekle, yıllanmış değerli bir şarabı tatmak, beynindeki aynı devre merkezlerini uyarıyor. “Candy Crush” gibi masumane görünen oyunlar da sesler ve renkler yardımıyla oyuncusunu daha bağımlı hale getiriyor. Çünkü dopamin salgılatıyor. Yani haz duygusunu tetikliyor. Bu döngü sürekli hale geldiğinde de bağımlılık oluşuyor.

AŞIRI BASKI DAHA TEHLİKELİ BAĞIMLILIKLARA YÖNELTEBİLİR

Kimi uzmanlarsa bu karar konusunda temkinli. “Bağımlılık” kelimesine çok fazla anlam yüklenebileceğini düşünen bu uzmanlar, bilgisayar oyunlarının daha çok çocuklar ve gençlerin ilgi alanı olduğundan; ebeveynlerin her oyunu bir tehlike olarak görebileceği ihtimali üzerinde duruyorlar. Eğer ebeveynler fazla kontrollü ve baskıcı davranırsa bu sefer de çocuğun daha tehlikeli bağımlılıklara yönelebileceği riskine karşı da uyarıyorlar. Bir başka gerekçe de oyun bağımlılığından daha çok; yemek, seks, şeker, internet gibi bağımlılıkların üzerinde durulması ve asıl bunların sıralamaya resmen geçmesi gerektiği tartışması. Şu anda literatürdeki tek “davranışsal bağımlılık”, kumar bağımlılığı.

Bu bağımlılığa sahip olanların alkol ve uyuşturucu gibi doktor yardımının daha gerekli olduğu bağımlılıklardan farklı olarak, kendi iradesi önem kazanıyor. Çünkü ancak gerçekten irade gösterebilenler oyun bağımlılığını kolaylıkla yenebiliyor. Bunun için de daha sağlıklı dopamin kaynaklarına (egzersiz gibi) yönelmeleri öneriliyor.

Çeviri ve Derleme: Fulya ŞERBETÇİ

İlgili yayınlar için:

http://www.iflscience.com/health-and-medicine/who-to-officially-recognize-video-gaming-disorder-as-a-mental-health-condition-in-2018/

https://icd.who.int/dev11/l-m/en#/http%3a%2f%2fid.who.int%2ficd%2fentity%2f1448597234https://icd.who.int/dev11/l-m/en

https://www.popsci.com/who-video-game-disorder-addiction

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here