Osteoartrit

Osteoartrit ya da osteoartoz, eklem kıkırdaklarında bozulmaya yol açan bir hastalıktır. Dejeneratif eklem hastalığı olarak da bilinir. Osteoartroz, ileri yaşlardaki kişilerde ve özellikle kadınlarda daha sık görülen yaygın bir eklem hastalığıdır.

OSTEOARTRİT NEDENİ VE BELİRTİLERİ

Kıkırdaklar eklemlerin ucunu kaplayıp hareket etmesini sağlayan dokulardır. Kıkırdaklarda herhangi bir bozulma, yıpranma ya da aşınma oluştuğunda kemik dokusunda da değişiklikler meydana gelir. Bu değişikliklerle birlikte kemiklerde anormal bir yapı görülür, eklem kenarında çıkıntılar ve şişlikler oluşur.

Hastalık genellikle ayaklarda, dizlerde, belde, kalçalarda ve parmaklarda ortaya çıkar. Osteoartrit birçok nedene bağlı olarak gelişen bir hastalıktır. İleri yaşlardaki kişilerde kas-iskelet sistemine bağlı olarak eklem kıkırdağında oluşan fonksiyon kayıpları osteoartrite neden olur. Doğuştan gelen eklem düzensizlikleri veya anormal yapılar da hastalığın oluşmasında önemli bir rol oynar.

Ayrıca aşırı kilo, duruş bozuklukları, eski yaralanmalar, fazla kullanım nedeniyle eklemlere aşırı yük binmesi, gut, eklem romatizması, diyabetik nöropati gibi kemik ve eklemi etkileyen hastalıklar da osteoartrite neden olan faktörlerdendir. Osteoartrit belirtileri genellikle yavaş yavaş kendini gösterir.

Bu hastalığın en sık görülen belirtileri eklemlerde ağrı, tutukluk ve hareketlerde kısıtlanmadır. Eklemdeki ağrılar çoğunlukla hareket sırasında ya da günün ilerleyen saatlerinde görülür ve istirahatle birlikte hafifler. Tutukluklar, uzun süren hareketsizlikten sonra, özellikle sabahları ortaya çıkar ve kısa sürelidir. Hareketlerde görülen kısıtlanmalar ise hastalığın ilerleyen evrelerinde görülür ve bireyin günlük yaşamını etkileyecek düzeye kadar gelebilir.

OSTEOARTRİT TEŞHİS VE TEDAVİSİ

Osteoartrit hastalığında hastanın şikayetlerinin dinlenmesi ve fiziki muayenesinin yapılması teşhisin ilk basamağını oluşturur. Ancak hastalığın neden kaynaklandığını ve kesin teşhisinin belirlenmesi için röntgen, bilgisayarlı tomografi, MR gibi görüntüleme yöntemleri ile gerekli laboratuvar testlerinden yararlanılır. Osteoartritin kesin tedavisinden söz etmek mümkün değildir.

Fakat tedavi yaklaşımları hastaların ağrılarının en düşük seviyelere inmesini ve eklem hareketlerinin korunmasına yöneliktir. Hastalığın tedavisinde öncelikle hastanın günlük yaşamında kilo verme, egzersiz yapma gibi değişikliklere gidilir. Hastalığın ilk dönemlerinde basit ağrı kesici ilaçlardan, eklemlerde oluşan iltihabı baskılamak için ilaçlar ve lokal kremler gibi önleyici medikal tedavilerden faydalanılabilir.

Ayrıca hastalığın erken dönemlerinde azalmış eklem içi sıvısının yarattığı ağrılar için ise eklem içine hyalüronik asit enjeksiyonları uygulanabilir. Hastalığın ilerleyen evrelerinde adalelerin güçlendirilmesi ve eklemde oluşan iltihabın giderilmesi için fizik tedavi ve rehabilitasyon teknikleri yardımcı olabilir. İleri derecedeki osteoartrit hastalarına ise son çare olarak eklem protezi tedavisi uygulanabilir.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Ortopedi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Romatoloji, Dahiliye, Algoloji

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here