Orta Kulak İltihabı Nedir?

0
3

Orta kulak iltihabı, kulak zarı arkasındaki orta kulak boşluğunda oluşan enfeksiyondur. Burun ve genizdeki mikropların, östaki tüpü ile orta kulağa ulaşmasıyla meydana gelir. Çocuklarda östaki tüpü erişkinlere kıyasla daha düz ve kısa olduğu için mikropların genizden orta kulağa ulaşması daha kolaydır. Bu nedenle çocuklarda orta kulak iltihabı daha sık görülür.  

NEDENİ VE BELİRTİLER:

Orta kulak iltihabı virütik ve baktiriyel nedenlere bağlı olarak gelişen bir hastalıktır. Yeni oluşmuşsa akut, östaki tüpünün tıkanmasına bağlı olarak gelişmişse seröz, uzun süreden beri var ve kendini kulak zarında bir delik ile gösteriyorsa kronik orta kulak iltihabı adı verilir. Bu hastalığın nedenleri genellikle üst solunum yolu enfeksiyonları, soğuk algınlığı, geniz eti, alerjik bünye, hava kirliliğine maruz kalma ve özellikle çocuklarda bağışıklık sisteminin yeterince gelişememesinden kaynaklanır. Orta kulak boşluğunda oluşan iltihabın en önemli belirtisi şiddetli kulak ağrısıdır. Kulak zarı yeterli titreşemediğinden ve orta kulakta hava yerine iltihabi sıvının olması sebebiyle işitme kaybı, kulak çınlaması, yüksek ateş de hastalığın önemli belirtileri arasındadır. Ayrıca orta kulak içinde biriken iltihap kulak zarında büyük bir gerginliğe neden olur, kulak zarı oluşan gerginliğe dayanamadığı için zayıf bir noktasından delinir, iltihap orta kulaktan dış kulağa akar ve hastalar genelde bu belirtiyle birlikte doktora başvururlar.  

TEŞHİS VE TEDAVİ:

Orta kulak iltihabında teşhis ve tedavi hastalığın derecesine göre değişir. Öncelikle hastanın tıbbi öyküsü, şikayetleri dinlenir ve genel bir kulak burun boğaz muayenesi yapılır. Yeni oluşmuş akut orta kulak iltihaplarında çoğunlukla teşhis muayene ile konduğu için herhangi bir tetkik gerekmez. Ancak seröz ve kronik orta kulak iltihaplarında hastalığın teşhisinin konulabilmesi için odyogram ve timpanogram denilen işitme testlerinin yapılması gerekir. Yapılan bu tetkik hem işitme kaybının derecesini hem de tedavi şeklini belirlemeye yardımcı olur. Akut orta kulak iltihabı, genellikle bir haftadan fazla kullanılan antibiyotikler ve ağrı kesici ilaçlarla uygun şekilde tedavi edilir. Antibiyotik tedavisiyle cevap alınamadığı durumlarda kulak zarını çizmek gerekebilir. Seröz orta kulak iltihabında da öncelik ilaç tedavisidir. Ancak bazı durumlarda kulak zarını çizmek veya tüp takmak şeklinde cerrahi müdahaleler de gerekebilir. Kronik orta kulak iltihapları ise genellikle cerrahi operasyonlarla tedavi edilir.   Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Kulak Burun Boğaz, Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here