orşit

Orşit, bazı bakteri ya da virüslerler sebebiyle testislerde oluşan bir enfeksiyon hastalığıdır. Testis iltihabı olarak da bilinen bu hastalık her yaş grubundaki bireylerde görülebilir.

ORŞİT NEDENİ VE BELİRTİLERİ

Orşitin (epididimit orşit) en sık görülen nedeni idrar yolları enfeksiyonlarıdır. İdrar yolu enfeksiyonunun testislere doğru ilerlemesi sonucunda testislerde iltihap oluşur. Virüs kaynaklı nedenlerin başında ise ergenlik dönemi sonrasında geçirilen kabakulak hastalığı gelir. Kabakulağa neden olan virüsün testis dokusuna ulaşması sonucunda bireyde orşit oluşabilir. Ayrıca bel soğukluğu, klamidya ve frengi gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar da orşite neden olabilir. Orşitin en önemli belirtileri ağrı, şişlik, kızarıklık, ateş, menide kan, büyümüş prostat ve kasıkta şişmiş lenf nodlarıdır. Ancak yine bu hastalarda nadiren de olsa idrar yollarında yanma, sık sık idrara çıkma gibi septomlar da görülebilir.

ORŞİT TEŞHİS VE TEDAVİSİ

Orşit teşhisinde fizik muayenesi büyük önem taşır. Fizik muayenesinde testisteki büyüme, kızarılık, hassasiyet, hastalığın teşhisi için önemli bulgulardandır. Ayrıca hastaya tam idrar tetkiki yapılmalı ve idrar yollarında da enfeksiyon olup olmadığına bakılmalıdır. Orşitin, testis torsiyonu (dönmesi) hastalığından ayırt edilebilmesi ve tam teşhis konulabilmesi için renkli ultrason gibi görüntüleme yöntemlerinden de yararlanılabilir. Hastanın yaşı, durumu, hastalığa neden olan faktörler dikkate alınarak uygun tedavi seçilir. Orşit hastalığının tedavisinde hastaya genellikle düzenli ve uygun dozlarda antibiyotikler verilir.   Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Üroloji, Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here