Narkolepsi

Narkolepsi, uygunsuz zamanlarda ve bir anda uyku hali yaratan nörolojik bir bozukluktur. Kişi ne kadar uyursa uyusun bir türlü yorgunluğundan kurtulamaz. Toplumda 2 bin kişiden biri narkolepsi hastasıdır.

NARKOLEPSİ NEDENİ VE BELİRTİLERİ

Narkolepsi, beyinde uyku ve uyanıklığı kontrol eden kısmını bozukluğundan kaynaklandığı düşünülse de kesin nedeni tam olarak bilinemeyen bir hastalıktır. Beyinde salgılanan oreksin hormonunun eksikliğinden kaynaklandığı düşnülmektedir. Kişilerin uyanık olması gereken saatlerde uyku atakları geçirmesi şeklinde tanımlanır. Narkolepsi psikiyatrik veya psikolojik etmenlerle oluşmaz. Nadiren de olsa aile içinde kalıtsal olarak devam etme olasılığı vardır. En gözle görülür belirtisi uykululuk halidir.

Nöbetler çok kısa sürer ve hastanın kendiliğinden uyanmasıyla biter. Narkolepsinin, otomobil ve uçak kazalarına yol açan ve ömür boyu devam eden ciddi bir hastalıktır. Gün içi aşırı uykululuk hali, katapleksi, uyku paralizisi, hipnogojik halüsinasyonlar narkolepsinin belirtileridir. Genel uyku hali narkolepsi hastalarında gözlenen tek belirtidir veya ilk ortaya çıkan semptomdur.

Narkolepsili kişiler sürekli yorgunluk ve uykululuk halinden şikayet ederler. En uyanık oldukları anlarda sohbet etme, yazı yazma, film seyretme gibi durumlarda dahi uykululuk hissederler. Narkolepsili hastalar beyinlerindeki uyku uyanıklık merkezindeki kontrol bozukluğu nedeniyle gece uykularını sürdüremezler. Bu durum gün içi uykululuk halinde de artış göstererek kendini belli eder.

NARKOLEPSİ TEŞHİS VE TEDAVİSİ

Doktor bu duruma başka bir hastalığın neden olmadığından emin olduktan sonra bazı uyku testleri isteyebilir. Bunlar, Polisomnografi (PSG) ve çoklu uyku latans testidir (MSLT). Hastalarının omurilik sıvısında çok az miktarda oreksin bulunur veya bu maddeye hiç rastlanmaz. Tedavi amaçlı olarak santral sinir sistemini uyaran ilaçlar kullanılır.

Reçetesiz satılan kafeinli ilaçlar narkolepsi hastalığında yarar sağlamaz. Reçeteyle satılan amfetamin grubu ilaçlar narkolepsinin uykululuk, katapleksi, halüsinasyonlar gibi şikayetlerinde faydalı olur. Bu ilaçlar sadece uyku konusunda uzmanlaşmış bir hekimin tavsiyesi ve takibiyle kullanılmalıdır.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Nöroloji, Uyku Bozukluğu Merkezleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here