Multipl miyelom

Multipl miyelom, kan plazma hücrelerinin aşırı artışıyla ortaya çıkan bir çeşit kemik iliği kanseridir. Plazma hücreli kanserler içerisinde en sık görülen kanser türüdür.

Multipl miyelom olarak da adlandırılan miyelom hastalığı, normalde kemik iliğinde bulunan hücreler olan plazma hücrelerinden kaynaklanır. Kemik iliği vücuttaki büyük kemiklerin ortasında bulunan süngerimsi bir yapıdır. Kemik iliği, plazma hücrelerini barındırmanın yanı sıra kan hücrelerinin de (alyuvar, akyuvar ve trombositler) üretildiği merkezdir. Miyelom’da plazma hücrelerinin DNA’sı hasar görmüştür ve bu da onların kötü huylu (malign) veya kanserli hale gelmesine yol açar. Bu anormal plazma hücrelerine “miyelom hücreleri” denir.

Birçok kanserin aksine, miyelom’da bir kitle veya tümör bulunmaz. Miyelom hücreleri vücudun ihtiyacı olmayan yeni hücreler oluşmayı sürdürür ve eski ya da hasarlı hücreler ölmeleri gerektiği halde ölmez. Zamanla kemik iliğinde birikir. Kemiğin sert kısımlarına zarar verir.

Bu hastalık ayrıca böbrekler gibi diğer doku ve organlara da zarar verebilir. Miyelom, kemik iliğinin yetişkinlerde normal olarak aktif olduğu bölgeleri, yani omurga, kafatası, leğen kemiği, göğüs kafesi, omuzlar ve kalçalar çevresindeki alanları tutar ve bu yüzden multipl miyelom olarak adlandırılır.

Kollar ve bacaklar genellikle etkilenmeyen bölgelerdir. Multipl miyelom’a yol açan sebepler henüz tam olarak bilinmemektedir. Risk faktörleri arasında petrol, kimyasal maddeler ve radyoterapiye maruz kalınması sayılabilir. Ayrıca fazla hayvansal yağ tüketenlerde ve obez kişilerde daha sık gözlenmiştir.

Multipl miyelom belirtileri

Daha çok sırt ve kaburgalarda kemik ağrısı, omurgada kemik kırıkları, halsizlik ve yorgunluk, susuzluk hissi, sık enfeksiyon geçirme ve ateş, kilo kaybı, bulantı veya kabızlık, sık idrara çıkma, en genel belirtiler arasındadır.

Multipl Myelom teşhisi genellikle başka nedenlerde hekime başvurulduğunda hekimin şüphelenmesiyle tesadüfen konulur. Bazı hastalarda ise hastalığın ilerlemesiyle ortaya çıkan belirtiler vardır. Teşhiste ilk olarak hasta hikayesi alınır ve fizik muayene yapılır. Daha sonra tam kan sayımı ve bazı biyokimya tahlilleri yapılır. Hastalığın böbreklere hasar verip vermediğini anlamak için kreatinin değeri ve bu hastalıkta çok yüksek değerlere çıkabilen kan kalsiyum seviyesi kontrol edilir. Anormal proteinler idrarda da saptanabilir.

Kemik iliği aspirasyon ve biyopsisi, leğen kemiğinden lokal anestezi veya genel anestezi altında ilik örneği alınmasıyla yapılır. Bunlar dışında kandan veya kemik iliğinden alınan hücrelerin mikroskop altında incelenerek bazı kromozom değişikliklerinin saptanması mümkündür. Kemiklerde incelme ve kırık riski olan bölgelerin saptanması için tüm vücut kemiklerinin röntgenleri istenebilir.

MR ve bilgisayarlı tomografi ile hastalığın vücuttaki yayıldığı bölgeler tespit edilebilir. Eğer biyopsi multipl miyelom varlığını gösterirse hastalığın evrelendirmesi yapılır. Bunun için de bazı ek tetkiklere ihtiyaç vardır.

Multipl miyelom evreleri

Multipl miyelom, asemptomatik, Evre I, Evre II veya Evre III olarak sınıflandırılır. Evrelemede kanserin kemik veya böbreklerde probleme neden olup olmadığı dikkate alınır. Asemptomatik aşama, herhangi bir semptomun olmadığı, hastalığın en erken evresidir. Kemik hasarı gibi semptomların görülmeye başladığı evre, erken hastalık aşaması Evre I’dir. Evre II veya III daha ileri aşamalardır ve vücutta daha fazla miyelom hücresi vardır.

Multipl miyelom tedavisi

Multipl miyelom için birçok tedavi seçeneği vardır. Bunlar takip, indüksiyon tedavisi veya kök hücre naklidir. Bazen bu yöntemlerin kombine kullanılabilir. Radyasyon tedavisi de bazen ağrılı kemik hastalığını tedavi etmek için tek başına ya da diğer tedavilerle beraber kullanılabilir.

İndüksiyon tedavisinde çeşitli ilaç kombinasyonları kullanılır. Steroidler, kemoterapi ve hedefe yönelik tedavi ilaçları bu seçenekte kullanılan ilaç türleridir. Diğer bir seçenek de kök hücre naklidir. Bazı hastalara iki veya daha fazla nakil yapılabilir. Kök hücreler hastanın kendisinden veya uygun başka bir donörden temin edilir.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Dahiliye, Hematoloji, Hematolojik Onkoloji, Tıbbi Onkoloji, Radyasyon Onkolojisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here