mol gebeliği

Mol gebeliği ya da daha bilinen adıyla “üzüm gebeliği”, plasentanın anormal gelişimi sonucu meydana gelen, rahim içinde üzüm tanesi şeklinde bol miktarda oluşumlar içeren bir gebelik durumudur. İleri anne yaşı ve düşük sosyoekonomik düzey riski artırır.

MOL GEBELİĞİ NEDENİ VE BELİRTİLERİ

Mol gebeliğin yumurta veya spermdeki genetik bir sorun nedeniyle oluştuğu düşünülür.  Mol gebeliğin iki türü vardır. Komplet (tam) Mol’de gebelik sadece plasenta dokularından oluşmuştur. Bebeğe ait hiçbir doku yoktur. Mol gebeliğin en sık rastlanan tipidir. Belirtileri gebeliğin erken döneminde ortaya çıkar.

Parsiyel (kısmi) Mol’de ise plasenta dokularının yanı sıra bebeğe ait yapılar da söz konusudur. Normal bir yumurta hücresinin iki spermle döllenmesi nedeniyle oluşur. Genetik olarak fazla kromozomu olan bebeğin yaşama şansı yoktur. Mol gebeliklerde gebeliğin tüm belirtileri görülebilir.

Adet gecikmesi, erken gebelik dönemindeki olası kanamalar, daha şiddetli olmak üzere bulantı ve kusmalar (salgılanan beta HCG miktarı normalin çok üstündedir. Nadiren erken dönemde preeklampsi, hipertiroidi, aşırı tüylenme gibi diğer hormonların salgılanmasının yol açtığı durumlar ortaya çıkabilir. Bir kısım hasta “üzüm tanesine benzer parça düşürme” şikayetiyle doktora gider. Bazı hastalarda her iki yumurtalıkta kist saptanabilir. Bunlar da ağrı, tüylenme gibi belirtilere yol açabilir. Parsiyel mol’de belirtilerin hepsi daha hafiftir ve daha geç dönemde ortaya çıkar.

MOL GEBELİĞİ TEŞHİS VE TEDAVİSİ

Teşhis ultrasonla konur. Yapılan muayenede rahim, gebelik haftasına göre daha büyük olabilir. Anne adayından alınan kanda HCG değerlerinin 100 bin üzerinde olması tanıyı destekler. Kısmi mol tanısı koymak ise daha zordur. Ultrasonda fetus varlığı durumunda yanlışlıkla normal gebelik olduğu düşünülebilir.

Kısmi mol tanısı koymak için plasentanın dikkatli bir şekilde incelenmesi gerekir. Yine de kesin tanı için kürtaj ile alınan örneğin patolojik incelenmesi sonucu elde edilir. Kendi haline bırakılan bir mol gebeliği ciddi kanamalara neden olma potansiyeli taşır. Bu yüzden mol teşhisi varsa gebeliğin sonlandırılması gerekir. Mol gebeliği kürtajı için genel anestezi tercih edilir. Kürtaja bağlı istenmeyen durumların tümünün meydana gelme olasılığı mol gebeliği sırasında daha yüksektir.

Uterus yaralanması ve delinmesi, enfeksiyon ve kanama başta olmak üzere istenmeyen durumların oluşması gebelik haftalığının büyüklüğüyle ilişkilidir. Bu yüzden mol gebeliğinin erken tanısı çok önemlidir. Tahliyede çıkan parçalar mutlaka patolojik incelemeye yollanır. Kısmi mol tahliyesinden sonra çiftte kan uyuşmazlığı varsa RHOGAM ampul uygulaması yapılır. Mol gebeliği olan bir kadın için, çocuk sayısını tamamlamış ve 40 yaş üzerinde ise histerektomi (rahmin ameliyatla alınması) uygun bir tedavi şeklidir.   Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Kadın Hastalıkları ve Doğum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here