Migren

Migren, nörolojik bir rahatsızlıktır ve otonom sinir sisteminden kaynaklanan biyo-elektriksel bir hastalıktır. Migren, kadınlarda daha sık görülür. Her 4 kadından ve her 12 erkekten birinde migren rahatsızlığı görülür.

MİGREN NEDENİ VE BELİRTİLERİ

Migren, beyinde var olan bazı kimyasal maddelerin (serotonin gibi) azalması veya etki göstermemesi nedeniyle ortaya çıkar. Serotonin seviyesinin azalmasıyla beynin herhangi bir bölümündeki damarlarda kasılma meydana gelir ve daha sonra bu damarlar genişleyerek baş ağrısına neden olur. Bazı uzmanlara göre de hormonal değişimler de migrene sebebiyet vermektedir.

Kadınların östrojen düzeylerinde bir azalma yaşandığında menstrüasyon dönemlerinde veya sonrasında, hamilelik veya menopoza girme dönemlerinde kadınlar migren rahatsızlığı çekmektedir. Ayrıca hormon ilaçları kullanmak da migren ataklarının seyrini kötüleştirmektedir. Genetik faktörler de migrene neden olabilir. Annesi veya babası migren rahatsızlığına sahip olan birinin migren hastası olma olasılığı yüzde 40’tır. Hem annesi hem babası migren hastası olan birinde ise yüzde 75 oranında migrene rastlanma riski vardır.

Migreni tetikleyecek nedenler kişiye göre farklılık gösterir. Bu nedenle birçok faktörden söz edilebilir. Aşırı çikolata tüketmek, çok parlak ışık, keskin kokular ve iklim değişiklikleri, uyku düzensizliği, stres ve az su tüketimidir. Gün içinde öğün atlamak ya da aşırı yemek yemek, alkol, özellikle şarap ve yüksek kafeinli içecekler tüketmek, cinsel aktivite ya da yoğun fiziksel efor ve duygusal değişimler de migreni hem tetikleyebilir hem de atakların şiddetini artırabilir. Migren ağrıları kendisini tam göstermeden önce yaşanan döneme aura dönemi denir. 10-20 dakika arası süren aura aşaması migrenin habercisidir.

Bu ilk aşamada hasta renkli titrek çizgiler veya ışık çakması görürken, kolda ve bacakta karıncalanma hissi ve elde, dilde veya ağızda uyuşma yaşamaktadır. Migreni sıradan baş ağrısından ayıran belirtiler bulantı ve kusmayla birlikte ışığa veya sese karşı duyarlılıktır. Migren, hastanın günlük yaşamındaki aktivitelerde kısıtlılık yaratır.

Genellikle tek taraflı, yoğun ve zonklayıcı bir baş ağrısıdır. Zaman zaman yer değiştiren bu ağrılar bir bölgede az iken diğer bölgede daha şiddetli olabilir. Şakak, ense ve alında görülen ağrılar 3-4 saat sürdüğü gibi 2-3 güne de uzayabilir. Zonklayıcı olan bu ağrı nabız gibi atar ve hasta hareket ettikçe artar. Migren ağrısı çeken kişi, boyun ve omuzlarda sertleşme, konsantrasyon veya konuşma güçlüğü ile nadir olarak paralizi (felç) veya şuur kaybı gibi sorunlarla da karşılaşabilir. Migrenin fiziksel ve nörolojik belirtilerinin yanında ruhsal belirtileri de vardır. Bunlar; huzursuzluk, gerginlik, depresyon ve öfkedir. Migren ağrıları geçtikten sonra hasta yorgunluk ve halsizlik hissedebilir.

MİGREN TEŞHİSİ VE TEDAVİSİ

Herhangi bir tetkik yapılmadan hastanın ağrı öyküsü dinlenerek migren teşhisi konulabilir. Teşhis sonrasında uygun tedavi ile hastalar migren ataklarından kurtulabilir. Ağrılar sık sık yaşanmıyorsa ağrı ataklarını geçirmeye yönelik kriz tedavisi planlanır. Haftada 1-2 kez veya daha fazla atak yaşanıyorsa hastaya koruyucu tedavi uygulanır.

Migren tedavisinde bazen sadece migreni tetikleyen faktörlerin (açlık, uykusuzluk, hormon kullanımı gibi) ortadan kaldırılmasıyla ağrı atakları ortadan kalkabilir veya şiddeti azaltılabilir. Özellikle migreni tetikleyecek yiyeceklerden uzak durmak gereklidir. Bunlar, çikolata, kakao, bakla, kuru fasulye, mercimek ve soya ürünleri, çeşitli deniz ürünleri, sakatatlar, alkollü içecekler, hazır et ve tavuk suyu tabletleri, konserveler, çay, kahve ve asitli içecekler, incir, kuru üzüm, papaya, avokado, muz ve kırmızı erik ile fıstık ezmesidir.   Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Nöroloji, Algoloji, Beyin Cerrahi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here