Mide yanması nasıl geçer?

Çeşitli nedenlerden, midede yanma hissi meydana gelebilmektedir. Olması gerekenden çok daha yüksek seviyede salgılanan mide asidi, çeşitli şekillerde düşürülebilmektedir.

Bunlardan bazılarını sıralama çalışacağız.

-Fazla yağ oranına sahip olan besinler, sos, krema gibi mideyi yorucu ve asidi arttırıcı etkiye sahiptir. Bu yiyecekleri tüketirken çok daha dikkatli olunması gerekmektedir.

– Çikolatada bulunan yağ ve kafein, midenin zarar görmesine ve asidinin yükselmesine sebep olur. Çok daha az yağ oranına sahip bitter çikolata tüketilmesi çok daha isabetli bir karar olacaktır.  Kahvede de bulunan kafein, hassas midelerin sorun yaşamasını sağlar.

– Kızartmalardan ve aynı şekilde kolay hazmedilemeyen yiyeceklerden uzak durmak, çok daha sağlıklı mide anlamına gelecektir.

-Asitli ve gazlı içecekler, midenize en fazla zarar veren maddeler arasında bulunmaktadır. Bunlardan kaçınınız. Portakal ve domates gibi besinlerde de yüksek seviyede asit bulunmaktadır. Mide yanmasının engellenmesi daha dikkatli beslenmeyle sağlanabilir.

-Alkol midedeki yanma hissinin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Çiğ meyve ve soğan da yine mide için zararlı olabilen besinler arasında sayılabilir.

Mide yanması diyeti 

Aslında dengeli beslenmek, yani besinlerden az miktarlarda ancak yeteri kadar tüketmek, sadece mide asidine değil, birçok hastalığa iyi gelmektedir. Bu açıdan bakıldığında kendinize en uygun beslenme programını uygulayarak, çok daha sağlıklı bir ömür geçirebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here