Mide Kanaması Nedir? Nasıl anlaşılır? Neden olur, belirtileri, tedavisi nasıldır?

0
3

Mide kanaması, gıdaların sindirimini kolaylaştırmaya yarayan midenin iç kısmında meydana gelen kanamalara denir. Bu kanama ağızdan başlayarak yemek borusundan anüse kadar olan bölgeyi de içine alarak mide ve bağırsakta meydana gelir.  

Mide kanaması neden olur?

Mide kanamasının en sık nedeni ülserdir. Ülser, mide ya da onikiparmak bağırsağının, mide asidi tarafından tahrip edilmesi sonucu oluşan yaralardır. Bu yaraların kanamaya başlamasıyla mide kanaması ortaya çıkar. 

Mide kanamasına neden olan bazı ilaç türleri vardır. Bunlar daha çok kan inceltici ve romatizma ilaçlarıdır. Bu ilaçların aşırı tüketimi mideyi tahriş ederek kanamaya neden olabilir. 

Kronik karaciğer rahatsızlıkları sebebiyle yemek borusunda oluşabilecek olan varisler, aşırı öğürme veya aşırı kusma nedeniyle midede tahribat oluşması da mide kanamasına neden olur. 

Mide kanseri, bağırsaklarda bulunan damarların aşırı büyümesi, kolon zarının iltihabı, reflü ve gastrit mide kanamasının diğer nedenleridir. 

Mide kanamasını tetikleyen faktörler arasında düzensiz beslenme, alkol ve sigara kullanımı, yaşın çok ileri olması, mide asidini arttırıcı besinler ve aşırı stres vardır. 

Mide kanaması belirtileri nelerdir?

Mide kanaması belirtileri kanamanın şiddetine göre değişiklik göstermektedir. Kronik ve yavaş seyreden kanamalarda kan dışkıyla dışarı atılır ve dışkının görüntüsü anormal olmadığı için genellikle hasta mide kanaması yaşadığının farkına varmaz. 

Kanlı dışkı neyin belirtisi?

Hızlı ve şiddetli kanamalarda dışkı, koyu siyah veya kanla karışık bordo renginde anormal görünümdedir. Kusma varsa kanlı şekildedir. 

Ani şekilde yaşanacak kan kayıpları hastada karın ağrısı (üst karında, göğüs kemiğinin hemen altında), baş dönmesi, iştah kaybı, hazımsızlık, nefes darlığı, ishal ve halsizlik belirtilerine yol açar.  

Mide kanaması nasıl anlaşılır?

Mide kanaması teşhisi için önemli olan kanamanın gerçekleştiği bölgenin belirlenmesidir. Bu nedenle hastaya endoskopi (ağız yoluyla yemek borusundan mideye salınan kameralı bükülebilir bir alet) uygulanmaktadır. 

Bu esnada gerekli görülürse biyopsi yapılır. Endoskopiyle birlikte kanamanın alt mide / bağırsakta mı (yemek borusu, mide, onikiparmak bağırsağı) veya üst mide / bağırsakta mı (kolon-rektum) olduğu tespit edilir. 

Kanama yerinin tespiti için bir diğer teknik ise baryumlu röntgendir. Fakat baryumlu röntgen; kullanılan ilacın diğer tetkiklerde yanıltıcı değerler yaratması ihtimali nedeniyle çok tercih edilmez. 

Kalp kateterizasyonu (anjiyografi) ile damara bir çeşit tıbbi boya maddesi verilerek hareketli film çekilmesiyle de mide kanamasının yaşandığı bölge teşhis edilebilir. 

Mide kanaması tedavisi nasıldır?

Mide kanamasının yaşandığı bölge teşhis edildikten sonra kanamayı durdurmak için kanayan yer ısı tedavisi yöntemiyle yakılarak durum kontrol altına alınır. Kanama durdurulduktan sonra çeşitli ilaçlar yardımıyla kanamanın tekrar etmesi önlenir. 

Acil müdahale yapıldıktan sonra hastanın sürekli kullandığı ilaçlar mide kanamasına neden olmuşsa bu ilaçların kullanımı kesilir ve hastaya yeni alternatif ilaçlar önerilir. 

Kanama ülser, mide kanseri, kolon zarı iltihabı, kronik karaciğer rahatsızlıkları, yemek borusunda tahribat ve reflü gibi nedenlerle yaşanıyorsa bazen antibiyotik tedavisi uygulanır bazen de ameliyat gerekebilir. 

Mide kanaması tedavi edilse de tekrarlanma ihtimaline karşı hastaya düzenli beslenme ve mideyi korumaya yönelik besinler önerilir. 

Baharatlı yiyecek, gazlı ve kafeinli içeceklerden, alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır. Ağrı kesici kullanımının kontrolsüz bir şekilde yapılmaması, stresli hayattan uzak durulması gerekmektedir.   

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Acil Tıp, Gastaroentereloji, Dahiliye, Genel Cerrahi

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here