Metotreksat başta romatoid artrit (RA) ve sedefe bağlı romatizma olarak bilinen psoriyatik artrit (PsA) olmak üzere, birçok iltihaplı eklem romatizmasının tedavisinde çok yaygın olarak kullanılan temel etkili, yani hastalığı iyileştirme özelliği olabilen bir ilaçtır.

Metotreksat tedavisi 1980’li yılların ortasından günümüze kadar tüm dünyada, iltihaplı romatizmaların tedavisinde büyük bir başarıyla kullanılmaktadır. Haftanın yalnızca bir günü kullanılması, etkisinin birçok temel etkili ilaçtan çok daha hızlı başlaması, ucuz olması ve göreceli olarak güvenli bir ilaç olması en önemli avantajlarıdır.

Metotreksat Neden Kullanılır?

MTX aslında çok uzun yıllardır, yüksek dozlarda kanser tedavisinde kullanılmış eski bir ilaçtır. Bu nedenle bu ilacın prospektüsünü okumak hastaları ürkütebilir. Ancak, MTX’ın iltihaplı romatizmaların tedavisinde kullanılmasının kanserle uzaktan yakından bir ilişkisi yoktur. MTX haftanın sadece bir günü ve çok düşük dozlarda kullanıldığında, kontrolsüz, bozuk ve aşırı çalışan bağışıklık sistemini baskılayarak, romatizmal eklem yakınmalarını oldukça etkin bir şekilde tedavi edebilmektedir.

Günümüzde dünyanın dört bir yanındaki romatologların ezici bir çoğunluğunun özellikle RA ve PsA tedavisinde ilk tercih ettikleri temel etkili ilaçtır. RA tedavisinde altın standart olarak kabul edilir ve günümüzde yeni geliştirilen temel etkili romatizma ilaçlarının gücünün ve etkinliğinin, öncelikle MTX ile karşılaştırıldığı unutulmamalıdır.

Doktorunuz daha farklı bir şekilde önermediği sürece, bu ilacı haftanın belirli bir gününde bir defada veya bir kaç doza bölerek, mutlaka aç karına ve bol suyla almalısınız. Birçok hasta, ilacı almayı unutmamak ve daha rahat alabilmek için pazar gününü seçmekte ve pratikte, bazı hastalar bu ilacı “pazar hapı” olarak adlandırabilmektedir.

Ülkemizde 2.5 mg’lık tabletleri olan bu ilacın, Almanya gibi bazı ülkelerde 10 ve 15 mg’lık tabletleri de bulunabilmektedir. Bu ilacın yine haftanın bir günü yapılabilen iğne formları da vardır. MTX aslında güvenilir bir ilaç kabul edilebilir.

Özellikle uzun süre kullanıldığında, karaciğere ve kemik iliğine yan etki yapma olasılığı da vardır. Bu ve benzeri yan etkilerinin azalması ve ilacın daha kolay tolere edilebilmesi için, folik asit isimli özel bir vitaminin doktorunuzun önereceği günlerde ve dozda kullanılması önerilmektedir.

Metotreksat Yan Etkileri ve Dikkat Edilecekler

En sık görülen yan etkiler, ilacın alındığı gün veya hemen sonrasında ortaya çıkabilen bulantı, kusma, ishal, baş dönmesi ve halsizliktir. Bu tip yan etkilerin, ilaca karşı ön yargılı ve morali bozuk hastalarda daha sık ve abartılı görüldüğünü düşünmekteyim. Nadir de olsa, ağız içinde yaralar ortaya çıkabilir.

MTX yan etkilerine karşı alınabilecek en iyi önlem, hastanın yanlış anlayarak ilacı her gün içmesini önlemektir. Bunun dışında başlangıçta daha sık olmak üzere, hastaların belli aralıklarla karaciğer ve böbrek testlerini ve kan sayımlarını yaptırmaları gerekir. Müzmin karaciğer hastalığı veya böbrek yetmezliği olan, hepatit B veya hepatit C taşıyıcısı olan hastaların MTX kullanmaları risklidir. MTX tedavisi alanların alkol alması da sakıncalıdır.

Eskiden MTX tedavisinde belirli bir ilaç dozuna ulaşıldığında, karaciğerden parça alınması önerilirdi. Bu öneri artık günümüzde her hastaya uygulanmamaktadır. Karaciğer testlerinin belli aralıklarla kontrol edilmesi ve problem varsa ilacın kesilmesi yeterli görülmektedir.

Ateş ve diğer enfeksiyon bulguları varlığında MTX tedavisine hemen ara verilmeli ve doktora danışılmalıdır. Benzer şekilde kuru bir öksürük ve nefes darlığı ortaya çıkarsa, hasta ilacı derhal kesmeli ve doktoruna başvurmalıdır. Çünkü bu yakınmalar, MTX tedavisinde nadir de olsa görülebilen akciğer hasarlanmasına bağlı olabilir.

Bu tablo genelde alerjik doğada olup, kullanılan MTX dozu ve süresi ile ilişkili değildir. MTX tedavisi sırasında gebelik sakıncalı olduğu için, etkili doğum kontrol yöntemleri uygulanmalıdır. MTX kullanan bir hasta, planlı bir gebeliğe karar verirse, mutlaka öncelikle doktoruna danışmalı, en az 3 ay önceden MTX kesilmeli ve 3 defa adet (mens) dönemi geçirdikten sonra gebeliğe izin verilmelidir.

MTX kullanan erkeklerin de, çocuk sahibi olmak için, benzer şekilde ilacı kestikten sonra en az 3 ay beklemeleri önerilmektedir. Özetle, MTX gerekli önlem ve uyarılar eşliğinde kullanıldığında güvenli bir romatizma ilacıdır ve geçerli bir mazeret olmadıkça romatizma hastaları bu ilaçtan mahrum edilmemelidir.

Mutlaka bir önceki yazımız olan iltihaplı kas romatizması makalemizi okuyunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here