Menisküs

Menisküs, diz eklemi içerisinde uyluk ve kaval kemikleri arasındaki sürtünmeyi azaltmak ve vücut ağırlığını dizin iç kısmına transfer etmek için diz eklemi kemiklerinin içinde yer alan kıkırdaksı dokudur. Vücudun amortisörü görevini üstlenen bu dokudaki yırtılmalarla menisküs yırtıkları ortaya çıkar. Bu tablo, halk arasında kısaca menisküs olarak adlandırılır.

MENİSKÜS NEDENİ VE BELİRTİLERİ

Menisküs yırtıklarının nedeni yaşa bağlı olarak farklılık göstermektedir. Bunun nedeni ise gençlerin menisküsün dokularının erişkinlere göre daha sağlam olmasıdır. Bu sebeple gençlerin menisküsün dokusu genellikle ciddi travmalara maruz kalındığında yırtılır.

Spor yaparken, ani hareketlerde veya sabit ayak üzerinde dizin dönme hareketi sırasında meydana gelir. Futbol, basketbol ve kayak vb spor dallarında menisküs yırtılmaları sık rastlanan bir durum olduğu gibi, yırtılmalar sonucunda yan ve çapraz bağlarda da yaralanmalar görülmektedir.

Daha ileri yaş grubunda ise ciddi travmalar olmaksızın menisküsün yırtığı söz konusu olabilir. Bunun nedeni menisküsün dokularında yıpranması ve sağlamlığını kaybetmesidir. Basit bir çömelme hareketi veya ani bir harekette diz burkulması dahi yırtılmalara neden olur.

Sık rastlanmasa da menisküslerde doğuştan yapı bozukluğu da görülebilir. Buna “diskoid menisküsü” denir. Bu gibi durumlarda menisküsler yırtılmaya daha yatkındır ve erken yaşlarda da menisküsün yırtıklarına rastlanabilir. Menisküs yırtıklarında ilk belirti ani bir ağrı ve batma hissidir.

Birkaç saat sonra diz içinde sıvı birikmesi nedeniyle dizde şişkinlik ortaya çıkar. Menisküsün yırtığı olan dizin üzerine basmakta zorlanılsa da topallayarak yürümek mümkündür. Zaman geçtikçe dizdeki ağrı ve şişlik azalabilir fakat ilerleyen dönemlerde oturup kalkma ya da çömelme gibi hareketlerde ağrı yeniden belirir.

Bazen yırtılan menisküsün parçası, diz eklemini oluşturan kemiklerin arasında sıkışarak diz hareketini engelleyebilir. Kilitli diz olarak bilinen bu durumda erken dönemde cerrahi tedavi yapılması gerekir.

MENİSKÜS TEŞHİS VE TEDAVİSİ

Menisküsün yırtığı teşhisinde hastanın öyküsü dinlendikten sonra ilk olarak fizik muayene yapılır. Daha sonra menisküsteki aşınma ve kemik yapısının teşhisi için bir takım özel testler uygulanır.

Menisküs yırtığı teşhisinde yırtıkları yüzde 80 en iyi şekilde gösteren tanı aracı MR’dır. Bununla birlikte diğer eklem yapıları ve dokuları da görüntülenebilir. Zaman zaman kesin teşhise ulaşılamadığında artroskopi ile dizin içine bakılarak tanı kesinleştirilebilir. Menisküsün tedavisinde, menisküsün küçük yırtıklar dışında kendiliğinden iyileşme durumu olmadığı için daha çok cerrahi operasyonlar tercih edilir.

Bazı durumlarda ise ilaç tedavisine başvurulur. Gençlerde menisküs tedavisi genelde cerrahidir. Eğer cerrahi müdahale yırtığı onarmaya yetmezse başka bir cerrahi müdahale ile yırtığın olduğu doku vücuttan çıkarılır.

Bu işleme “menisektomi” denir. Erişkinlerde menisküs sebebi genellikle menisküsün yıpranması olduğu için cerrahi müdahale sorunu tam anlamıyla çözmez. Bu nedenle hastaya ilaç tedavisi uygulanır.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Ortopedi ve Travmatoloji

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here