Mavi Bebek Sendromu Nedir?

0
4

Mavi bebek sendromu, doğumsal kalp anomalilerinin neden olduğu bir tablodur. Kalp ve akciğerler arasındaki oksijen alışverişi yeterli düzeyde sağlanamaz ve bebek morarır. Pembemsi bir cilde sahip olması gereken bebek, siyanoze, yani morarmış mavimsi bir görünümdedir.  

NEDENİ VE BELİRTİLER:

Mavi bebek sendromunda siyanoza yol açan kalp kusurlarının başında Fallot Tetralojisi olarak adlandırılan anomali gelir. Fallot tetrolojisinde 4 kusur bir arada görülür. “Pulmoner Stenoz” denilen, sağ ventrikül çıkışındaki darlık; pulmoner arter çapının yeterli büyüklükte olmaması; “Ventriküler Septal Defekt” denilen, kalbin karıncıklarını ayıran duvarda delik bulunması ve aortun bir kısmının sağ ventrikülden çıkması durumudur. Bu kusurlar özetle akciğere giden damarda darlık, kalpte delik ve aort kapakta darlık olarak sıralanabilir. Bu nedenlerle bebeğin kalbi ile akciğeri arasında yeterli oksijen alışverişi yapılamaz ve bebeğin cildi mora, maviye döner. Bu ana sebeplerin dışında, ana atardamar ve akciğer atardamarları arasında da bir sirkülasyon olabilmektedir. Sonuç olarak, mavi bebek sendromunda kalbin ve akciğerlerin yerine getirmesi gereken görevler aksar. Vücudun oksijen ihtiyacı karşılanamaz. Çoğu zaman henüz anne karnındayken tespit edilebilen bu doğumsal kalp anomalisinin nedeni kesin olarak bilinememektedir. Doğuştan gelen bu rahatsızlığa yaklaşık her 10 bin bebekten 3 ila 6’sında rastlanır. Mavi bebek hastalığının en belirgin semptomları arasında: Düşük kilo, ağlama ve beslenme sırasında çabuk yorulma; çomak parmak denilen, parmak uçlarında bombeleşme; hareket etmede isteksizlik; hızlı soluma ve soluğun kesilmesi; yemek yemede zorluk; kalp hırıltıları ve çocuğun sürekli çömelmesi (çömelme durumunda daha verimli nefes alabilirler); gelişme gecikmeleri veya problemleri yer almaktadır.  

TEŞHİS VE TEDAVİ:

Fallot tetrolojisi (TOF), anne karnındaki bebekte bütün organlar belirginleştikten sonra hamileliğin çok erken bir aşamasında (sekizinci haftadan başlayarak bile) gelişebilir ve bu durumda, genellikle çok ciddi bozukluklar ile karşı karşıya kalınabilir. Bu sebeple erken teşhis ve tedavi önemlidir. iyi bir perinatolojik kontrol altında hamilelik esnasında dahi teşhisi mümkün olabilen mavi bebek sendromunda doğumdan hemen sonra yapısal anormallikleri göstermek üzere akciğer filmi, kalp atımlarında bozuklukları gösteren ekokardiyogram (kalbin değişik yapılarını inceleme imkanı verir), yapısal problemleri kontrol etmek için kalp MR, kanda oksijeni ölçen nabız oksimetrisi, kardiyak kateterizasyon (kalp boşluklarına veya kalp damarları içine kateter yerleştirilmesi işlemi) gibi testler yapılabilir. Teşhis konulduktan sonra rahatsızlık ciddi boyutlarda ise belli bir süre iyileşme sağlamak amacı ile akciğerlere giden kan akımını arttıran şant ameliyatı yapılması gerekli görülebilir. Bu ameliyatla hedeflenen, çocuğun asıl ameliyatını olma yaşı gelene kadar morarma ve nefes darlığı gibi şikayetlerin azaltılması, büyümesinde ve gelişmesindeki problemlerin yavaşlatılmasıdır. Mavi bebek hastalığı olan çocukların ameliyat yaşı gelene kadar belli aralıklarla doktor kontrolüne devam etmesi gerekir. Hastalarda, morarmanın artması, sürekli ağlama, huzursuzluk, derin nefes alma, hafif derecede dalgınlaşma ya da şuur değişiklikleri gibi problemler ortaya çıkarsa bu atakların önüne geçmek için koruyucu ilaç tedavisine başlanabilir. Fakat gerekli görülen durumlarda ameliyat kararı daha erkene çekilebilir. Çoğu zaman da belli aralıklarla yapılması gereken bir dizi ameliyatla da hastalık tedavi edilebilmektedir.   Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, KAdın Hastalıkları ve Doğum, Perinatoloji, Çocuk Kalp Damar Cerrahisi, Çocuk Kardiyoloji

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here