mastektomi

Mastektomi, meme kanserinin söz konusu olduğu hastalarda uygulanan, memeyi almaya yönelik cerrahi bir uygulamadır. Meme dokusunun tamamı çıkarılabildiği gibi meme ucu ya da cildini koruyucu ameliyatlara da başvurulabilir. 

MASTEKTOMİ NEDENİ VE BELİRTİLERİ

Mastektomi, memede bir tümör varlığı nedeniyle yapılabilir. Tümör, koltuk altı lenf bezlerine ve meme dışı dokulara sıçramış durumdaysa, meme duvarına bağlıysa, lenf bezlerine sıçramışsa veya meme dışındaki vücut bölümlerine yayılmışsa mastektomi ameliyatına gerek duyulur. Kitle büyük, meme küçük olduğunda, kitle memenin tam ortasında yer alıyorsa, kanser hücreleri memede birden çok noktadaysa, radyoterapi yapma imkanı olmadığında, meme dokusunda DCIS (süt kanallarında görülen rahatsızlıklar) alanları bulunduğunda da mastektomi seçeneği öne çıkar.

Mastektomi ayrıca meme kanseri gelişme riski yüksek olan kadınlarda bu riski azaltmak ve hastalığın oluşmasını önlemek amacıyla da yapılabilir ve bazen her iki meme dokusunun da alınması gerekebilir. Bu ameliyatlarda, memenin cildi ve bazen meme başı da korunarak süt salgılayan bez dokusu çıkartılır. Bazı durumlarda memenin yakınındaki dokular da alınmaktadır. Farklı mastektomi çeşitleri vardır. Basit mastektomide meme dokusu, meme cildi ve meme başı birlikte çıkartılır. Meme uçları dahil tüm meme alınır, ancak koltuk altı lenf bezleri veya memenin altındaki kas dokuları alınmaz. Cilt koruyucu mastektomi, hemen ardından estetik cerrahi planlandığında kullanılır. Radikal mastektomide tüm meme, koltuk altı lenf bezleri ve meme altındaki pektoral (göğüs duvarı) kaslar alınır.

MASTEKTOMİ TEŞHİS VE TEDAVİSİ

Hastada meme kanseri veya kanser riski yüksek saptandığı durumda mastektomiye karar verilirse bu işlem genel anestezi altında yapılacaktır. Genellikle memeye ait dokular, meme üzerindeki bir kısım cilt ile birlikte göğüs duvarı kaslarına kadar tümüyle alınır. Kesilen bölgeden, koltuk altında kola giden ana damarların üzerine kadar ilerlenerek bölgesel lenf kanalları ve düğümler de çıkartılır.

Ameliyattan çıkışta o taraftaki kol sargıyla gövdeye yaklaştırılmış ve ön kol askıya alınmış durumda olur. Ameliyat bölgesinden dışarıya doğru uzanan bir dren (ameliyat sahasından dışarıya uzanan 3-4 milimetre çapında bir hortum) bulunur. Hasta ameliyattan çıkarken konulan dren erken dönemde yaşanabilecek sızmaların vakumla dışarıya atılmasını sağlar. Hasta ameliyattan 6 saat sonra ayağa kalkıp gezebilir, yiyip-içebilir ertesi gün taburcu olabilir.   Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Genel Cerrahi, Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here