Mastalji

Mastalji, halk arasında göğüs ya da meme ağrısı olarak bilinir. Memedeki hassasiyeti ifade eder. Bununla birlikte göğüste gerginlik veya sızı da mastalji olarak tanımlanır.  

Meme ağrısı neden olur?

Memede ağrı şikayetiyle doktora başvuran bazı hastaların meme ağrılarına sebep olabilecek açık bir neden (kist, enflamasyon, kanser) tespit edilebilirken kimi hastalarda herhangi bir sebep saptanamayabilir.

Bazen meme ağrısı ve yaşam stili arasında küçük ama önemli bağlantılar kurulabilir. Bunlar arasında sigara kullanımı, kafein alımı ve stres vardır. Meme ağrıları kişinin günlük yaşantısını olumsuz etkileyip yaşam kalitesini düşürebilir.

Ciddi memede ağrı şikayetleri bulunan hastaların yarısına yakınında cinsel yaşam olumsuz etkilenmektedir. Yine bazı hastaların fiziksel, sosyal, aile-iş aktivitelerinin önemli ölçülerde engellendiği tespit edilmiştir.

Mastalji belirtileri nelerdir?

İki grupta incelenebilir. Bunlar; döngüsel mastalji, döngüsel olmayan mastaljidir.

Döngüsel mastalji, üreme çağındaki kadınların sıklıkla başına gelen bir rahatsızlıktır. adet döneminden 5 ila 7 gün önce başlayıp, ortalama 1-4 gün sürer. Genellikle memede hassasiyet, yoğunluk, ağırlık hissi gibi tarif edilir ve ağrı sıklıkla üst kolun iç kısmına yayılmaktadır. Ağrı çoğu zaman menstrüasyon sonrası son bulur.

Döngüsel mastaljinin nedeni kesin olarak bilinmese de bazen salgılanan hormonlar (östrojen, prolaktin, progesteron) arasındaki ilişki düzensizliği bu rahatsızlığa sebep olarak gösterilebilir.

Döngüsel olmayan mastaljide ise adet döneminin bir etkisi söz konusu değildir. Rastgele bir zamanlarda ortaya çıkar, 40 yaşından sonra ve menopoz dönemindeki kadınlarda daha sık görülür. Genellikle memede yanma, çekilme, sızlama, zonklama şeklinde şikayetler tarif edilir.

Döngüsel mastaljide olduğu gibi ağrı sıklıkla üst kolun iç kısmına yayılmaktadır. Döngüsel olmayan meme ağrısına hamilelik, mastit (memede süt kanallarının tıkanması), travma, makrokistler, benign (iyi huylu) tümörler veya kanser neden olabilir.

Bu sebeple bu yaştaki bireylerin doktora başvurması önemlidir. Döngüsel mastalji hastalarının yüzde 92’si, döngüsel olmayan mastalji rahatsızlığı olanların yüzde 64’ü tedaviye olumlu yanıt verir.  

Memede ağrı tedavisi nasıldır?

Teşhis için ağrıların menstrüasyon dönemiyle ilişkisi, ne kadar sürdüğü ve son bulduğu, günlük yaşamda sıkıntı oluşturup oluşturmadığı sorgulanır. Fizik muayene sonrasında da 40 yaş altındaki kadınlara meme ultrasonu, 40 yaş üzerindeki kadınlara ise mamografi ve meme ultrasonu yapılır.

Meme ağrısı olan hastaların yaşına uygun görüntüleme tetkikleri yapıldıktan sonra meme ağrılarının bir kitle veya enfeksiyona bağlı olmadığı saptanınca hastaların çoğunda bir rahatlama ve ağrılarında azalma veya geçme görülür. Bu sebeple elde edilen tetkiklerin hasta ile en net şekilde paylaşılması önem taşır.

Mastalji gibi rahatsızlıklarda hasta psikolojisi önemlidir. Tetkiklerde meme ağrılarının nedeni herhangi bir apse veya enfeksiyon ya da başka bir patoloji ise tedavi nedene yönelik yapılır. Ağrı menstrüasyon dönemiyle ilişkili ve ciddi şikayetlere yol açmıyorsa tedavi gerekmez.

Kimi zaman doktorlar ağrı şikayetlerini azaltmak için bazı tavsiyelerde bulunur. Bunlar, göğüs üstüne sıcak ya da soğuk kompres uygulamak, sıkı destek sağlayan bedene uygun sutyen takmak, egzersiz ve uyuma sırasında sporcu sutyeni takmak, yemeklerdeki yağ oranını azaltmak, kafein alımını sınırlandırmak veya kesmek, ağrı kesici kullanmak.

Bunun dışında yine doktor önerisi ile bazen E vitamini, balık yağı ve keten tohumu kullanılabilir. Altta yatan neden iyi ya da kötü huylu bir tümörse buna yönelik cerrahi veya onkolojik tedavi planlanır. Meme kanserlerinin çok az bir kısmında meme ağrısı belirtisi görüldüğü de unutulmamalıdır.  

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Genel Cerrahi, Kadın Hastalıkları ve Doğum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here