Mantar hastalığı

Mantar hastalığı, çok küçük mikroorganizmalar olan mantarların vücudun belli bir bölgesine yerleşerek burada koloniler oluşturması sonucu meydana gelen enfeksiyon hastalıklarının tümüne verilen addır. Mantar enfeksiyonları vücutta görüldükleri yerlere göre sınıflandırılır.

MANTAR HASTALIĞI NEDENİ VE BELİRTİLERİ

Mantar hastalığı, uzun süreli antibiyotik tedavisi, deri üzerinde çözücü solüsyonların sık kullanımı, cildin antibakteriyel sabunla sık temizlenmesi, aşırı terleme, ayakların duş, yüzme ve abdest sonrası nemli kalması, ortak terlik, ayakkabı ve çorap kullanımı, HIV/AIDS başta olmak üzere bazı enfeksiyon hastalıkları, ciltteki kızarıklık ve döküntülerin nemli kalması gibi nedenlerle deri bütünlüğünün bozulması sonucu gelişir.

Mantar enfeksiyonu diyabet, böbrek hastalığı, hepatit-C ve inflamatuar bağırsak hastalığı nedeniyle immunosupresif (bağışıklık baskılayıcı) tedavi alan hastalarda daha sık görülür. Mantar hastalığında görülen enfeksiyonlar görüldüğü bölgeye göre genel olarak sekiz türe ayrılır. Ayaklarda görülen  mantar enfeksyionuna “Tinea Pedis” denir. Avuç içlerinde görülen kronik mantar enfeksiyonu “Tinea Manum” aynı zamanda Celal Muhtar hastalığı olarak da bilinir; ayak mantarı ile beraber görülebilir.

“Tinea Cruris” ise kasıklarda görülen mantar komplikasyonudur ve genellikle kasıkların iki tarafında da kabarık, koyu kırmızı veya kahverengi renkte, kabuklu bir görüntüsü vardır. “Tinea Corporis” denilen mantar enfeksiyonu ise gövde, kol ve bacaklarda görülür. Kenarları hafif kabarık koyu renkte, ciltten dışa doğru ilerleyen pullanmış alanlarla bilinir. Yüzde görülen kızarık, pullu ve yama gibi görünen, genellikle asimetrik bir şekli olan mantar enfeksiyonuna ise “Tinea Facialis” adı verilir.

“Tinea Capitis”, saçlı deride, özellikle çocuklarda görülen bir enfeksiyondur. “Tinea Barbave” ise bıyık ve sakal bölgesinde görülür. El ve ayak tırnaklarında görülen genellikle kronik olan mantar enfeksiyonuna “Onikomikoz” adı verilmektedir. Mantar enfeksiyonu, bebeklerde dil üzerinde beyaz veya kırmızı plak şeklinde de görülebilir ve kandida türü maya mantarları bu enfeksiyona neden olur. Her mantar türünün ayrı belirtileri olabilir.

Saçlı deride görülen Tinea Capitis, kepekli alanlar, kıl diplerinde mantar birikimi, iltihaplanma biçiminde görülür. Tırnak mantarı genellikle tırnaklarda, kalınlaşma, renk değişimi, sertleşme ve kırılmalar şeklinde olur ve tırnağın şekli bozulur. Kasık mantarının ise uyluk ön, üst ve iç yüzeyinde kaşıntı, kızarıklık ve su toplaması gibi belirtileri vardır.

MANTAR HASTALIĞI TEŞHİS VE TEDAVİSİ

Klinik değerlendirmede teşhis için kültür alınır. Tedavide etkilenen bölge üzerine antifungal krem, pudra ve spreyler uygulanır. Ciddi mantar enfeksiyonlarında lokal tedaviye ek olarak oral antifungal ilaçlar başlanır. Tırnaklarda ise tırnak yatağı tamamen bozulmuşsa, tırnak çekimi yapılır. Tırnaklarda, saçlı deriyi tutan vakalarda oral tedavi gerekli olmaktadır.   Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Cildiye, Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı, Kadın Hastalıkları ve Doğum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here