Lenf bezi şişmesi

Lenf bezi şişmesi diğer bir ifadeyle büyümesi, lenfadenopati olarak da adlandırılır. Lenf bezi büyümesinin bir kısmı çok sıradan hastalıkların göstergesi olabilirken, bazıları ise çok önemli ve hemen araştırılması gereken bir rahatsızlığın habercisi olabilir.

Lenf bezi, vücudun enfeksiyon ve hastalıklarla savaşmasında çok önemli rol oynayan ve lenfatik damarlar boyunca vücudun boyun, koltukaltı, kasık, göğüs boşluğu, karın boşluğu başta olmak üzere daha birçok bölgesinde bulunan yapılardır.

Lenf bezinin büyüklükleri birkaç mm’den birkaç cm’ye kadar değişebilir. Ancak bazen lenf bezleri çeşitli nedenlerden dolayı bu boyutlardan daha fazla büyüme gösterirler.

Lenf bezi şişmesi neden olur?

Lenf bezlerinin büyümesinin çok çeşitli nedenleri vardır. Hodgkin lenfoma, hodgkin dışı lenfoma, akut ve kronik lösemiler, kanser metastazları gibi hastalıklar lenf bezinin içerisindeki hücrelerin kontrolsüz çoğalması ve büyümesine neden olur.

Bunun yanında AIDS, kızamık, kızamıkçık, hepatit C, herpes virüsü gibi viral enfeksiyonlar; tüberküloz, bruselloz, kedi tırmığı hastalığı, şarbon ve lenfogra gibi bakteriyel enfeksiyonlar da lenf bezini enfekte ederek bu bezlerin büyümesine neden olur.

Ayrıca romatoid artrit ve sjögren sendromu gibi romatizmal hastalıklar, sarkoidoz ve amiloidoz rahatsızlıkları da lenf bezinin büyümesine neden olan etkenlerdir. Lenf bezinin büyüklüğü, altta yatan nedenleri, yeri, süresi hastalığın belirtileri açısından önemlidir.

Lenf bezi büyümesi belirtileri

Lenf bezi şişmesi hastalığının en tipik belirtileri lenf bezlerinde oluşan büyüklük, lenf bezi ağrısı,  sertlik ve gece terlemesidir. Lenf bezinin büyüklüğünün hızla artması ağrıya neden olur. Ağrı genellikle bir kızarıklık ve iltihap sonucu oluşmasına rağmen, nadiren kanserli bir lenf bezinin ölü doku merkezinin içine kanamasından da kaynaklanabilir.

Sert lenf bezleri ise tipik olarak metastatik kanser olabileceği gibi, lastik kıvamındaki bezler ise lenf kanserini akla getirir. Daha yumuşak bezler ise enfeksiyon veya çeşitli mikrobik ajanlar veya toksinlerine karşı vücudun göstermiş olduğu reaksiyon durumlarını gösterir.

Lenf bezi şişmesi teşhisinde hastanın tıbbi hikayesinin dinlenmesi önemlidir. Hastanın yaşı, lenf bezinin büyüme süresi ve kullandığı ilaçların doktor tarafında bilinmesi gerekir. Hastalığın ayırıcı teşhisinde, hastanın hikayesinin yanısıra, muayene bulguları da ayrı bir öneme sahiptir.

Lenf bezi şişmesi nedenleri arasında altta yatan nedenlerin araştırılması için kan sayımı, kan yayması, diğer kan analizleri, biyopsi, ultrasonografi ve tomografi gibi radyolojik tetkiklerden yararlanılır.

Lenf bezi büyümesi tedavisi

Lenfadenopati tedavisi genel olarak nedene yöneliktir. Lenf bezi büyümeleri bakteriyel veya viral enfeksiyonlardan kaynaklı ise antibiyotiklerle tedavi edilir.

Eğer büyümelerin altında yatan neden romantizmal hastalıklar ise bu hastalığı tedavi etmeye yönelik ilaçlar veya ağrı kesicilerden yararlanılır.

Ayrıca kanser kaynaklı lenf bezi büyümesinde de kanser çeşitine bağlı olarak, cerrahi operasyon, radyoterapi veya kemoterapi gibi tedavi yöntemleri de uygulanabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here