Lenf Bezi Büyümesi Nedir?

0
11

Lenf bezi büyümesi, tıp dilindeki adıyla lenfadenopati; bazen çok sıradan hastalıkların göstergesi olarak ortaya çıkarken, bazen de önemli ve hemen araştırılması gereken bir rahatsızlığın habercisi olabilir. Lenf bezi büyümesi bir hastalıktan ziyade bir semptomdur.

 

NEDENİ VE BELİRTİLER:

Lenf bezi, vücudun enfeksiyon ve hastalıklarla savaşmasında çok önemli rol oynayan ve lenfatik damarlar boyunca vücudun boyun, koltukaltı, kasık, göğüs boşluğu, karın boşluğu başta olmak üzere daha birçok bölgesinde bulunan yapılardır. Lenf bezinin büyüklükleri birkaç milimetreden birkaç santimetreye kadar değişebilir. Ancak bazen lenf bezleri çeşitli nedenlerden dolayı bu boyutlardan daha fazla büyüme gösterirler. Lenf bezlerinin büyümesinin çok çeşitli nedenleri vardır. Hodgkin lenfoma, hodgkin dışı lenfoma, akut ve kronik lösemiler, kanser metastazları gibi hastalıklar lenf bezi içerisindeki hücrelerin kontrolsüz çoğalması ve büyümesine neden olur. Bunun yanında HIV / AIDS, kızamık, kızamıkçık, hepatit C, herpes virüsü gibi viral enfeksiyonlar; tüberküloz, bruselloz, kedi tırmığı hastalığı, şarbon ve lenfogra gibi bakteriyel enfeksiyonlar da lenf bezini enfekte ederek bu bezlerin büyümesine neden olur. Ayrıca romatoid artrit ve Sjögren Sendromu gibi romatizmal hastalıklar, sarkoidoz ve amiloidoz rahatsızlıkları da lenf bezinin büyümesine neden olan etkenlerdir.

Lenf bezinin büyüklüğü, altta yatan nedenleri, yeri, süresi hastalığın belirtileri açısından önemlidir. Hastalığın en tipik belirtileri lenf bezlerinde oluşan büyüklük, ağrı, sertlik ve gece terlemesidir. Lenf bezinin büyüklüğünün hızla artması ağrıya neden olur. Ağrı genellikle bir kızarıklık ve iltihap sonucu oluşmasına rağmen, nadiren kanserli bir lenf bezinin ölü doku merkezinin içine kanamasından da kaynaklanabilir. Sert lenf bezleri ise tipik olarak metastatik kanser olabileceği gibi, lastik kıvamındaki bezler ise lenf kanserini akla getirir. Daha yumuşak bezler ise enfeksiyon veya çeşitli mikrobik ajanlar veya toksinlerine karşı vücudun göstermiş olduğu reaksiyon durumlarını gösterir.

 

TEŞHİS VE TEDAVİ:

Hastalığın teşhisinde hastanın tıbbi hikayesinin dinlenmesi önemlidir. Hastanın yaşı, lenf bezinin büyüme süresi ve kullandığı ilaçların doktor tarafında bilinmesi gerekir. Hastalığın ayırıcı teşhisinde, hastanın hikayesinin yanı sıra, muayene bulguları da ayrı bir öneme sahiptir. Lenf bezinin büyümesinde altta yatan nedenlerin araştırılması için kan sayımı, kan yayması, diğer kan analizleri, biyopsi, ultrason ve tomografi gibi radyolojik tetkiklerden yararlanılır. Hastalığın tedavisi genel olarak nedene yöneliktir. Lenf bezi büyümeleri bakteriyel veya viral enfeksiyonlardan kaynaklı ise bakteriyel enfeksiyonlar antibiyotiklerle tedavi edilir. Viral enfeksiyonlar içinse bağışıklığı güçlendirici tavsiyeler uygulanır ve ateş varsa onunla mücadele sağlanır. Eğer büyümelerin altında yatan neden romantizmal hastalıklar ise bu hastalığı tedavi etmeye yönelik ilaçlar veya ağrı kesicilerden yararlanılır. Ayrıca kanser kaynaklı lenf bezi büyümesinde de kanser çeşidine bağlı olarak, cerrahi operasyon, radyoterapi veya kemoterapi gibi tedavi yöntemleri de uygulanabilir.

 

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Dahiliye, Kulak Burun Boğaz, Genel Cerrahi, Tıbbi Onkoloji, Radyasyon Onkolojisi, Hematoloji, Hematolojik Onkoloji

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here