Laringomalazin

Laringomalazin Nedeni ve Belirtileri

Laringomalazin en sık nedeni gırtlağı çevreleyen kıkırdağın normalden yumuşak olmasıdır. Anne karnındaki bebeğin gelişimi sırasında gırtlak yapılarının bazılarında tam olgunlaşmama ve kıkırdakların yumuşak kalması gibi sorunlar oluşabilir. Bebeklerde laringomalazi varlığı doğumdan kısa bir süre sonra ortaya çıkar ve altıncı ayda daha da fazla şiddetlenir. Bu dönemde çocuğun solunum kasları kuvvetlendiği için, daha hızlı nefes alışverişi yapar ve gırtlak bölgesinde kıkırdaksı yapıların titreşimi de daha fazla olur.

Ayrıca titreşimi arttıran, solunumu sıkıntıya sokan nezle ve grip, fazla beslenme, ağlama ve mide asidinin boğaza gelmesine neden olan reflü gibi sorunlar hastalığın şiddetlenmesine neden olur. Laringomolazinin en sık görülen belirtileri nefes alırken hırıltı tarzında ses çıkarma ve beslenmede güçlüktür. Hastalığın belirtileri genellikle doğumdan kısa bir süre sonra ortaya çıkar, altıncı aya kadar şiddetlenir, dokuzuncu ayda bir plato yapar ve daha sonra yavaş yavaş düzelme gösterip, çocuk iki yaşına gelince de kaybolur.

Gırtlak, bir diğer adıyla larenks; zar, kıkırdak ve çeşitli bağ dokularından meydana gelen ve solunum sisteminin üst kısmını oluşturan bir mekanizmadır. Ayrıca solunum ve ses ilişkisinin uyumlu bir şekilde çalışması için karmaşık bir yapı oluşturur. Laringomalazi ise gırtlağı çevreleyen kıkırdağın normalden daha yumuşak olması sonucu ortaya çıkar. Anne karnındaki bebeğin gelişimi sırasında gırtlak yapılarının bazılarında tam olgunlaşmama ve kıkırdakların yumuşak kalması gibi sorunlar oluşabilir. Bebeklerde laringomalazi varlığı doğumdan kısa bir süre sonra ortaya çıkar ve 6. ayda daha da şiddetlenir.

Bu dönemde çocuğun solunum kasları kuvvetlendiği için, daha hızlı nefes alışverişi yapar ve gırtlak bölgesinde kıkırdaksı yapıların titreşimi de fazla olur. Ayrıca titreşimi arttıran, solunumu sıkıntıya sokan nezle ve grip, fazla beslenme, ağlama ve mide asidinin boğaza gelmesine neden olan reflü gibi sorunlar hastalığın şiddetlenmesine neden olur. Laringomolazinin en sık görülen belirtileri nefes alırken hırıltı tarzında ses çıkarma ve beslenmede güçlüktür. Hastalığın belirtileri genellikle doğumdan kısa bir süre sonra ortaya çıkar, altıncı aya kadar şiddetlenir, dokuzuncu ayda bir plato yapar ve daha sonra yavaş yavaş düzelme gösterip, çocuk iki yaşına gelince de kaybolur.

Laringomalazin Tedavi ve Teşhisi

Laringomalazi teşhisi, gırtlak ve ses telleri muayenesine olanak sağlayan fleksibl laringoskopi adı verilen yöntemle konulur. Laringomolazi tedavisi genellikle hastanın takibe alınmasına yöneliktir. Hastalık, çoğunlukla çocuklarda iki yaşına kadar kıkırdak dokusunun sertliğini kazanması ile tedavi gerekmeden kendiliğinden düzelir. Ancak nadiren de olsa ciddi solunum yolu sıkıntıları bulguları olan çocuklarda cerrahi müdahale gerekebilir. Ayrıca hastalıkta larengoplastik cerrahiler de tercih edilebilir. Bu tekniklerde lazer veya soğuk teknikle supraglottik fazla mukoza kesilip, çıkarılır veya kıkırdak dil köküne birleştirilir.

Bir sonraki makalemiz Epiglottit (Gırtlak Kapağı İltihabı)

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı, Kulak Burun Boğaz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here