Larenjit, boğazın arka bölümünü soluk borusuna bağlayan gırtlağın ya da ses tellerinin iltihaplanması hastalığıdır. Gırtlak iltihaplanması olarak da bilinir.  

NEDENİ VE BELİRTİLER:

Larenjit ses tellerini kaplayan duvarın ya da çeperin iltihaplanması sonucu ortaya çıkar. Bu iltihaplanmaya tahriş ve enfeksiyon neden olur. Gırtlağın tahriş olmasına nezle, mide asidinin yemek borusundan boğaza geri gelmesi (reflü), bronşit, grip ve akciğer iltihabı sebep olduğu gibi bağırmak, yüksek sesle konuşmak, kirli havanın solunması da yol açabilir. Larenjite neden olan diğer faktörler ise aşırı alkol tüketimi, şok veya travma geçirmek, alerjiler, bazı astım ilaçları, gastrointestinal hastalıklar, tahriş edici veya kimyasal maddeler ve ses tellerinde iyi huylu tümörlerdir. Larenjitin akut ve kronik olmak üzere iki çeşidi vardır. Akut larenjit, soğuk algınlığı ile birlikte ortaya çıkar. Genellikle viral bir enfeksiyona bağlı olarak gelişir. 1-2 hafta kadar süren larenjit, 40 yaş altındaki yetişkinlerde ve 3 yaş altındaki çocuklarda daha yaygındır. Akut larenjitin süreğen hale gelmesiyle kronik larenjit ortaya çıkar. En belirgin neden, reflü hastalığıdır. Ses tellerinin tahriş olmasına neden olan kronik larenjiti, sigara kullanımı da tetikler. Kronik larenjit genelde profesyonel şarkıcılar, öğretmenler gibi sesini gereğinden fazla veya yanlış kullanan kişilerde görülür. Larenjitin en belirgin semptomu ses kısıklığı veya ses kaybıdır. Genellikle ses çatallanır ve daha derinden gelir. Hasta konuşmada güçlük çeker ve sürekli boğazı temizleme isteği içinde olur. Diğer belirtiler arasında boğaz ağrısı, hafif ateş, baş ağrısı, aşırı kuru öksürük ve balgamlı öksürük vardır.  

TEŞHİS VE TEDAVİ:

Larenjit teşhisinde öncelikle hastanın kulak, burun ve boğaz muayenesi yapılır. Boyunda bir şişliğin veya boğazda ses tellerini etkileyecek akıntı ya da enfeksiyonun olup olmadığı araştırılır. Bazı durumlarda larinksin endoskop adı verilen kamera ile incelenmesi tercih edilir. Larenjite bakterinin mi yoksa virüsün mü sebep olduğu tespit edildikten sonra larenjit bakteriye bağlı ise antibiyotik tedavisine başvurulur. Rahatsızlık virüse veya kimyasal maddeye (alkol, sigara vb) bağlı ise hastaya su buharı soluması önerilir. Genel olarak larenjit tedavisi için sigara ve alkolün bırakılması, sesin dinlendirilmesi, buhar solunması ve bol sıvı tüketimi önerilir. Mesleki sebeplerden dolayı larenjit rahatsızlığı yaşayan hastalar ses kısıklığı yaşıyors, ses terapisti ile çalışması faydalıdır.   Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Kulak Burun Boğaz, Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı    

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here