kulak zarı delinmesi

Kulak zarı delinmesi, kulak kanalının içinde bulunan ve dış kulak ile orta kulak arasında konumlanan ince bir doku olan kulak zarının herhangi bir nedenle zarar görmesi sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Kulak zarındaki delinmenin yeri ve büyüklüğü işitme faaliyetini doğrudan etkiler.

KULAK ZARI DELİNMESİ NEDENİ VE BELİRTİLERİ

Kulak zarı delinmesinde en sık rastlanan nedenler, kulağa darbe gelmesi, kafa kemiği kırıkları, ani basınç değişiklikleri ya da pamuklu çubuk gibi cisimlerin dış kulak vasıtasıyla iç bölgeye fazla sokulması ile kulak zarı için zararlı olabilecek sıvıların kulak içine girmesidir. Bunlara ek olarak kronikleşmiş ve tedavi edilmemiş orta kulak iltihapları da kulak zarının delinmesine yol açabilir.

Kulağa alınan darbe ya da travma sonucu işitme kaybı yaşanabileceği gibi iç kulak zedelenmesi de varsa ciddi işitme kayıpları kaçınılmazdır. İşitme kaybı, kulaklarda uğultu ve çınlama, baş dönmesi ve kulak akıntısı, kulak zarı delinmesinin belirtileri arasındadır. Hastaların belirtileri önemsemesi durumunda ciddi problemler ortaya çıkabilir.

Bunun yanı sıra kulakta ani bir darbe sonucu oluşan kulak zarı problemleri enfeksiyon oluşmaması durumunda kendi kendine iyileşebilmektedir. Ancak belirtilen durumlarda KBB uzmanlarına başvurup uygulanacak işitme testiyle kulakların durumunun tam olarak ortaya konması tavsiye edilir.

KULAK ZARI DELİNMESİ TEŞHİS VE TEDAVİSİ

Teşhis için hastanın şikayetleri ile otoskopik veya endoskopik kulak muayenesi yeterlidir. İşitme kaybı durumunda işitme testi ile tablo tam olarak ortaya konur. Kulak zarı delinmesi vakaları genellikle birkaç hafta içerisinde kendi kendine iyileşirken, bazen iyileşme 6 haftayı bulabilir. Kulak zarında delik olan kişilerin kulaklarına su kaçırmamaya dikkat etmeleri, kulak damlalarını direkt olarak damlatmamaları gerekmektedir.

Kulak zarı tedavisinde kendi kendine onarım mümkün değilse cerrahi operasyonla kulak zarı yeniden eski sağlığına kavuşturulabilir. Zardaki delinmelerde çoğunlukla ilaç tedavisi ve kağıt kapamayla yama yöntemi uygulanır. Akıntı genellikle ilaçlarla durdurulabilir. Delinmenin tamamen kapanması için yamalama işlemi tekrarlanmalıdır. Bu uygulamalar sonrasında delik kapanmaz ise cerrahi müdahaleye başvurulabilir.

Kulak zarı delinmeleri için farklı cerrahi yöntemler bulunmaktadır. Uygulanan tüm yöntemlerde delinmenin iyileşmesi için zar, özel bir doku ile kapatılır.  Timpanoplasti adı verilen bu işlemle delinmenin kapatılması ve işitmenin düzeltilmesi hedeflenerek başarı sağlanabilir. İşitme kaybının fazla olduğu durumlarda orta kulak kemikçiklerinin tedavisi ya da orta kulak ve çevresine yerleşen iltihabın temizlenmesi için operasyon gerekebilir. Zardaki delinmeyi tedavi ederek banyo ve yüzme sırasında orta kulağa su kaçmasıyla ortaya çıkabilecek enfeksiyonları engelleme, hızlı iyileştirme ve çınlamada azalmayı sağlaması açısından faydalıdır.   Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Kulak Burun Boğaz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here