Kulak Çınlaması (Tinnitus) Nedir?

Tinnitus en basit anlatımıyla kulak çınlamasıdır. Çınlamaya zaman zaman uğultu da eşlik edebilir.

Tinnitus neden olur?

Bu hastalığın muhtemel çok sayıda nedeni vardır. Bazı nedenlere bakıldığında, çok da fazla büyütülmeyecek sonuçlar ortaya çıkar. Mesela kulak kirinin geçici bir şekilde kulak çınlamasına neden olduğu bilinmektedir.

Bunun dışında enfeksiyon, kulak zarında oluşabilecek olan delinme, orta kulakta birikebilecek olan sıvı ve yine orta kulakta bulunabilecek olan kemiklerin, eklem yerlerinden sertleşmeye başlaması sayılabilir.

Kulak çınlaması olarak bilinen Tinnitus; baş ve boyun bölgemizdeki damar genişlemeleri ya da dengemiz ve işitmemizden sorumlu olan sinirde oluşabilecek olan tümör vasıtasıyla da ortaya çıkabilmektedir.

Tinnitus belirtileri nelerdir?

Bu sorunlar işitme kaybının da hissedilmesine nende olmaktadır. Şeker hastalığının bulunması, alerji, troid ile ilgili sorunlar, yüksek ya da düşük tansiyon, olası tümörler, baş ile birlikte boyun bölgesinde meydana gelebilecek olan darbeler de yine bu durumun yaşanmasına yol açan etkenler arasında bulunmaktadır.

Bunların dışında; çeşitli romatizma ilaçlan, sakinleştiriciler, bazı antibiotik ilaçlar yine bu durumun oluşmasına neden olabilmektedir. Bu sebeple de branşında uzmanlaşmış bir hekime muayene olmak kulak çınlamasına neden olan şeyi ortaya çıkarmak için önemlidir.

Çocuklara bakıldığında ise Tinnitus, ancak mikroskop ile incelenerek farkına varılabilecek olan ince sinir uçlarındaki hasardan oluşur. Bu sinir uçları, doğru ve güvenli bir biçimde, sağlıklı halde duymayı sağlar ve işitme kaybından korur. Bu sinirlerde ortaya çıkabilecek olan hasarlar, kulak çınlaması için yeterli sebep olabilmektedir.

Kulak Çınlaması (Tinnitus)Tedavisi 

Bu rahatsızlıkla ilgili olarak özel bir tedavi olmaması dikkat çekicidir. Genellikle duruma göre ilaç tedavisi uygulanabilmektedir. Ancak doktorlar tarafından tavsiye edilen konulara dikkat edilerek, bu rahatsızlıktan kurtulmak da mümkündür. Bunlara örnek olarak; kulak temizliği sırasında sinirlerin hasar görmemesine dikkat edilmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here