krup

Krup ya da tıp dilindeki adıyla “laringotrakeobronşit”, genellikle üst solunum yollarında gelişen virüs ya da bakterilerin neden olduğu bir hastalıktır. Çocuklarda çok hızlı bir şekilde gelişerek boğaz ve çevresindeki dokulara yayılır.

KRUP NEDENİ VE BELİRTİLER:

Kış ve bahar aylarında ortaya çıkan Krup hastalığının asıl nedeni genellikle üst solunum yollarındaki viral enfeksiyonlardır. Sert bir öksürükle baş gösterir. Çok sık görülmez ancak kızlardan çok erkeklerde rastlanır. Genellikle 6 ay-5 yaş arası çocukları etkiler. Çoğu vakada 24 – 48 saat arasında kendiliğinden geçer.

Krup, çok nadiren de epiglot iltihabı gibi daha ciddi bir durumun işareti olabilir. Acil bir tıbbi durum halini de alabilen Krup’un belirtileri de çok ani başlayabilir. Ağız etrafında, dudak ve tırnaklarda morarma, karakteristik sert, havlama gibi öksürük, ateş bu tehlikeli belirtilerdendir. Hastalık öncesi çocukta üst solunum yolu rahatsızlıkları mevcuttur.

Gece ani başlayan, havlar tarzda kaba bir öksürükle uykudan uyanır. Soluk alma sırasında tipik bir ses duyulur, sesi kısık, boğuk ve kabalaşmıştır. Belirtiler genelde gece yatar pozisyondayken ağırlaşır. Krup, yüzde 5-10 hastada hastanede tedavi görmeyi gerektirir.

KRUP TEŞHİS VE TEDAVİ:

Teşhis, hastadaki şikayetlerin varlığı ve fizik muayene ile konur. Hangi mikroorganizmanın hastalığa neden olduğunu belirlemek için boğazdan swab (sürüntü örneği) alınabilir. Çocuğun durumuna göre akciğer grafisi gerekebilir.

Virütik krup’ta antibiyotiğin yeri yoktur. Tedavide genellikle soğuk buhar uygulaması tavsiye edilir. Çünkü soğuk hava ses tellerindeki şişliği azaltarak çocuğun nefes alışverişini kolaylaştırır. Ağlama sırasında nefes almak zorlaşacağından çocuğun sakin tutulması çok önemlidir. İlaç tedavisinde kortikosteroidin yanı sıra ateş olması durumunda ateş düşürücü kullanılabilir. Tedavi süresince bol sıvı tüketimi önerilir.

Bakteriyel krup tedavisinde antibiyotik kullanımı yapılırken, ağır seyreden vakalarda ise yoğun bakım tedavisi gerekebilir. Genellikle 20-30 dakika soğuk buhar uygulanması önemlidir. Buhar cihazı yoksa serin gecelerde pencere açılarak dışarının havasından nefes alınmasını sağlamak ya da derin dondurucunun kapağı açılarak çıkan soğuk havanın solunması da rahatlatıcı olacaktır. Çocuğun nefes almasını kolaylaştırmak için yatarken başı yükseltilmelidir.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Acil Tıp, Çocuk Acil, Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here