Kore hastalığı

Kore hastalığı ritmik olmayan, tekrarlayıcı, kısa ve sıçrayıcı nitelikte kas kasılmaları ile kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Genellikle parmak uçlarında ve dilde görülür. Kasılmalar bir kas grubundan diğerine geçebilir niteliktedir. Kore hastalığı daha çok gebe kadınlarda ve 5-15 yaş arasındaki kız çocuklarında görülür. Kore hastalığına “raks hastalığı” da denir.  

Kore hastalığı neden olur

Kore hastalığının sebebi, beyin merkezinde hareketleri kontrol eden bölümün bozulmasıdır. Özellikle “bazal ganglia” adı verilen çift sinir hücresi grubu olmak üzere beynin derinliklerinde yatan yapısal bozukluk ya da hastalıklar nedeniyle oluşur. Ayrıca ilaç yan etkisi olarak da ortaya çıkabilir.

Kore hastalığını genellikle ülkemizde hala önemli bir sorun teşkil eden betahemolitik streptokok (beta mikrobu) enfeksiyonlarının bir komplikasyonu sonucu ortaya çıkan Kore hastalığı, romatizmal ateş tablosuyla beraber Sydenham koresi şeklinde de görülebilir.

Genellikle ergenlik döneminden itibaren belirginleşen ve genetik bozukluk sonucu oluşan ilerleyici kas hastalığı Huntington Korea’nın da ana belirtisidir. Bunların yanı sıra doğum travmaları, birtakım ilaçlar, her türlü metabolik endokrinolojik bozukluklar ve inmeler, Kore hastalığı nedenleri arasındadır.

Yüz, kol, bacak ve vücudun ani ve hızlı sarsıntı şeklinde hareketleri söz konusudur. Kore hastalığında bu hareketler istemsizdir, tike benzemez ve rastgele aralıklarla görülür. Uyuma esnasında kaybolan kore, kimi zaman atetoz, yani süregelen kıvranma şeklinde seyreder. Her iki durumun beraber görüldüğü tabloya koreatetoz denir.

Yavaş ve sürekli kıvranmalar da görülebilir. Serebral Palsi’li çocuklarda koreoatetoza rastlanabilir. Hastalık başlangıcında halsizlik ve kırıklık görülür. Bir süre sonra bazı organlarda birtakım acayip hareketler başlarken bu garip hareketler yüz, kol, bacak ve gövde gibi yerlere geçerek hastayı devamlı olarak sarsar.

Bazı vakalarda titremeler ve sarsıntılar öyle artar ki hastanın oturup kalkması, elbisesini giyip çıkarması, yemek yemesi bile zorlaşır. Düşünme faaliyetlerinde bir bozukluk görülmez.  

kore hastalığı nedir

Kore hastalığı tedavisi

Belirtilerin muayene ile kontrol edilmesi, belirtilerin gelişiminin izlenmesi ile tanı kolaylıkla konulabilir. Kan tahlillerinde ASO, CRP ve sedimentasyon artışı saptanır. Kore hastalığı kronik bir rahatsızlıktır. Öldürücü olmasa da hastanın yaşam süresi ve kalitesini yükseltebilmek için çok dikkatli takibi gerekir.

Sebebi, altta yatan başka bir hastalık ise ilgili harekete neden olan sinir geçiş yolunu baskılayan bir ilaçla tedavi sağlanabilir. Ya da bir ilacın yan etkisi olarak ortaya çıkıyorsa, o ilacın kullanımına son verilebilir. Kronik seyreden vakalarda amaç vücudu kuvvetlendirmek, hastanın süreci kolay geçirmesini sağlamaktır.

Çeşitli ilaç tedavileri uygulanabilir. Sydenham koresinde enfeksiyonun kontrol altına alınması semptomları genel olarak düzeltmektedir. Bunların yanı sıra kore hastalığına özgü, psikoz tedavisinde kullanılan dopamin bloke edici ilaçlar da kullanılabilir fakat bu ilaçları 3 aydan fazla kullanmak sakıncalıdır.

Korenin bu önlemlerle kontrol edilemediği durumlarda bazı epilepsi ilaçlarıyla da etkili sonuçlar alınabilmektedir. İlaç tedavisiyle kontrol altına alınamayan şiddetli ve tek taraflı durumlarda cerrahi tedavi düşünülebilir.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Nöroloji, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here