Kolon kanseri

Kolon kanseri, kalın bağırsağın iç yüzeyini örten tabakada yer alan hücrelerin kontrolsüz çoğalmasıdır. Kolon kanserine her yaşta rastlansa da sıklıkla 50 yaş ve üzerindeki kişilerde daha çok görülür. Ortalama görülme yaşı 63’tür. Kadın ve erkekler arasında görülme sıklığı benzer oranlardadır.

Kolon Kanseri Nedenleri ve Belirtileri

Sindirim sisteminde ince bağırsaktan sonra gelen 1.5-2 metrelik kısmına kolon (kalın bağırsak) denir. Kolonun son 15 santimetrelik bölümü ise rektum olarak adlandırılır. Bu dokularda meydana gelen hücre değişimleri ve buna bağlı tümörleşmeler kanser olarak nitelendirilir. Yaşam süresi boyunca her 50 kişiden birinde kolon yada rektal kanser görülmektedir.

Kolon kanseri nedenleri

Kesin olarak bilinmemekle birlikte risk faktörünü arttıran bazı etkenler vardır. Ailede kolorektal kanser öyküsü bulunması, genetik riski artıran etkenlerdendir. Polip varlığı da kolorektal kanser (Kolon ve rektum kanserleri) riskini artırır. polip çıkarılmalı ve düzenli aralıklarla kontrol edilmelidir. Daha önceden kolorektal kanser geçirmiş olmak risk faktörünü arttır. Kanser tekrar edebilir, ayrıca yumurtalık, rahim ve meme kanseri öyküsü olan kadınlarda risk faktörü daha yüksektir. Bunlar dışında sigara kullanmak ve beslenme alışkanlıkları da riski yükseltir.

Kolon kanseri belirtileri

En sık rastlanan belirtiler; ishal veya kabızlık, bağırsakta tam boşalmama hissi, bağırsak alışkanlarındaki değişimler, dışkıda kan, gaz, kramp, şişkinlik, ani kilo kaybı, sürekli yorgunluk, bulantı, kusma, normalde olduğundan daha ince dışkılama (dışkı çapının küçülmesi) şeklinde sıralanabilir.

Kolon Kanseri Teşhisi ve Tedavisi

Diğer kanserlerde olduğu gibi kolon kanseri de belirli bir büyüklüğe ulaşana kadar belirti göstermez. Bu sebeple belirti yokken tümörün tespiti erken teşhis açısından önemlidir. Erken tanı tedavi başarısında önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle 50 yaş üstü bireyler düzenli olarak kolonoskopi yaptırmalıdır.

Kolon kanseri nasıl anlaşılır

Teşhis için öncelikle hastanın öyküsü alınır. ardından bazı tetkikler yapılır. Dışkıda gizli kan incelemesi (son derece kolay bir testtir, hastanın özel kartlar üzerine alacağı küçük miktarda dışkı örnekleri laboratuvarda incelenir); radyolojik tetkikler (çift kontrastlı kolon grafisi, bilgisayarlı tomografi vb); diğer laboratuvar tetkikleri (kan sayımı, biyokimyasal tetkikler vb); kesin tanı için de endoskopik tetkikler (rektoskopi, sigmaidoskopi, kolonoskopi) ve biyopsi (görülen lezyondan parça alınması ve patolog tarafından incelenmesi) kolon kanseri teşhisi için başvurulan yöntemlerdir.

Kolon kanseri tedavisi

Tedavisi cerrahi müdahaleyle gerçekleşir. Tümörlü bölge çevreden bir miktar sağlam doku ve lenf düğümleriyle birlikte çıkarılır. Hastalığın evresine göre ek, koruyucu kemoterapi uygulanırRektum kanseri vakalarında ise anüse yakın tümörlerde anüs iptal edilerek karından dışkılamaya geçmek bazen kaçınılmaz bir hal alır. Ancak son yıllardaki gelişmelerle anüsün korunması konusunda önemli avantajlar sağlanmıştır.

Metastatik olarak adlandırılan ve diğer organlara yayılmış vakalarda hastanın genel durumuna, yaşına, hastalığın evresine bağlı olarak her üç tedavi yöntemi (cerrahi, kemoterapi, radyoterapi) kullanılarak hastaların yaşam süresi uzatılmaktadır.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Genel Cerrahi, Gastroentereloji, Onkoloji, Radyasyon Onkolojisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here