kolera

Kolera, özellikle savaş, yoksulluk ve doğal afet durumlarında salgınlar şeklinde ortaya çıkan bakteriyel bulaşıcı bir bağırsak enfeksiyonudur. Kolayca yayılıp ölümlere yol açabilir.

KOLERA NEDENİ VE BELİRTİLER: 

Kolera, “vibrio cholerae” isimli bir bakterinin neden olduğu enfeksiyondur. Bulaşma yollarının başında içme suyu ve kirli sularla yıkanmış besinler gelir. Bakteri, ince bağırsakları enfekte ederek ishal, karın ağrısı, şişlik ve kusmaya yol açar. Ilık, tuzlu sularda uzun süre hayatta kalabilen bir bakteridir. Bitki köklerinde, az pişmiş yengeç, karides ve çiğ yenen istiridyede barınabilir. Ağız yoluyla alınmasıyla bulaşma gerçekleşirken hastalığın oluşması için bir milyon civarında bakterinin vücuda alınmış olması gerekir. Bu rakam bakterili bulaşıcı hastalıklar için yüksek bir rakamdır.

Örneğin amipli dizanteride bu rakam 100-200 arasındadır. Vibrio bakterileri asitte çabuk öldükleri için mide asidinde yaşayamaz. Ancak mideyi geçerek ince bağırsağa bulaşma şansı bulduklarında bağırsak iç zarına yerleşip burada çoğalmaya başlar. Burada oluşturdukları enterotoksin ile bağırsak kılcal damarlarından bağırsak içine aşırı sıvı boşalmasına yol açarak ishalin oluşmasına sebep olurlar.

Kolera genellikle gelişmemiş bölgelerde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Anne sütü ile beslenme süresinin uzatılması da koleradan korunmak adına tavsiye edilen bir yöntemdir.

Bakterinin vücuda alımından 6 saat ile 5 gün arası sürede ishal başlangıcı gözlenir. İshal su gibi, çok sık ve ağrısızdır. Dışkı çok açık renklidir ve balık kokusuna benzer bir koku yayar. Dışkıda nadiren mukus bulunurken, kan görülmez. Ağır sıvı kaybından dolayı bitkinlik, susuzluk, çarpıntı, dolaşım yetmezliği, şuur kaybı ve böbrek yetmezliği ortaya çıkar. İshal o kadar şiddetli bir hal alır ki yeterli sıvı alınmaz ise 24 saat içerisinde ölüme sebebiyet verebilir.

KOLERA TEŞHİS VE TEDAVİ:

Belirtileri taşıyan hastaya kesin tanı için gaita testi yapılır. Dışkının görünümü teşhis için fikir verir. Kültürde bakteri tespit edilirse kolera tanısı konur. Dışkı kültürü işlemi donanımlı hastane, laboratuvarlarda mümkündür.

Tedavi sürecinde ise acil ve yoğun sıvı takviyesi yapılmalıdır. Sıvı hem ağızdan hem de damardan serum ile verilmelidir. Antibiyotik tedavisi hastalık süresini kısaltması açısından önemlidir. Kolera aşısı, aşılananların yüzde 50’sinde 3-6 aylık bir koruma etkisi gösterirken aşının ateş, ağrı gibi yan etkileri bulunmaktadır. Bu sebeple aşı genellikle yüksek risk taşıyan bölgelere gideceklere uygulanırken, 6 aydan küçük çocuklara yapılamaz.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Dahiliye, Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı, Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here