koah

Koah yani Kronik Obstriktif Akciğer Hastalığı, öksürük, balgam çıkarma, nefes darlığı, hışıltılı solunum gibi belirtilerle seyreden ilerleyici bir akciğer hastalığıdır. En önemli risk faktörü sigara kullanımıdır.

KOAH NEDENİ VE BELİRTİLER:

KOAH, özellikle sigara dumanı ve diğer zararlı gaz ve parçacıklara bağlı olarak gelişen hava yollarının mikrobik iltihabıdır. KOAH tanımı içinde “kronik bronşit” ve “amfizem” birlikte yer alır. Hava yollarında daralma ile birlikte akciğerin en küçük birimi olan ve kana oksijen taşınmasını sağlayan hava keseciklerindeki zarara bağlı olarak, normalde balon gibi esnek olan genişleyip-daralabilen hava yolları, bu özelliğini yani elastikiyetini yitirir.

Genişlemiş hava keseciklerine giren havanın çıkması zorlaşır, daha da şişer. Bu bulgular “amfizem’’ olarak adlandırılır. KOAH’ta ayrıca küçük hava yolları, mikrobik olmayan iltihap nedeniyle şişer, balgam üreten bezlerin aşırı çalışması nedeniyle balgam miktarı artar. Daralan hava yollarından havanın geçişi güçleşir. Bu bulgular ise “kronik bronşit’’ olarak adlandırılır.

KOAH için risk faktörleri genetik ve çevresel olmak üzere iki grupta ele alınır. En önemli risk faktörü tütün kullanımıdır. KOAH’ın sigara içenlerdeki gelişim riski, içmeyenlere göre 10 ila 25 kat daha fazladır. Aynı zamanda havalandırması kötü, korunma önlemlerinin uygulanmadığı dumanlı ve tozlu iş yerlerinde çalışanlarda da görülme riski değişkenlik gösterir.

Türkiye’de yaklaşık 2,5-3 milyon kişinin KOAH’tan mustarip olduğu tahmin edilmektedir. KOAH’ın en yaygın belirtileri öksürük, nefes darlığı, hırıltılı-hışıltılı solunum, öksürürken tıkanma, balgam çıkarmadır. Üç tip KOAH vardır. Hafif KOAH’ta öksürük ve balgam vardır. Ağır bir iş yapıldığında veya hızlı yürümek gibi eforlarda nefes sıkışması yaşanabilir. Orta şiddette KOAH’ta öksürük, balgam ve nefes darlığının şiddeti biraz daha artmıştır.

Ağır bir iş yaparken veya günlük işleri yaparken zorlanılır. Bir soğuk algınlığı veya akciğer enfeksiyonu geçirildiğinde iyileşme süresi birkaç haftayı bulur. Ağır veya çok ağır KOAH tablosunda ise nefes darlığı kronikleşmiştir. Öksürük ve balgam sıktır. Enfeksiyon durumunda iyileşme çok geç olur. Günlük işler yapılamaz hale gelir. Hasta merdiven çıkmakta dahi zorlanır, çabuk yorulur, yürüyemez hale dahi gelebilir.

KOAH TEŞHİS VE TEDAVİ:

KOAH tanısı fizik muayene ve nefes ölçüm testiyle kesinleşir. Erken teşhis çok büyük önem taşır. KOAH tedavisinin iki ana hedefi vardır. Birincisi şikayetleri düzeltmek ya da azaltmak, ikincisi ise hastalığın seyrini yavaşlatmaktır. KOAH’ı tamamen tedavi edecek bir seçek henüz yoktur.

Ancak sigaradan uzak durmak bu hastalığı çok büyük ölçüde önler. Hastalığın derecesine göre tıbbi tedavi belirlenirken akciğerlere giden hava miktarını arttırmayı sağlayan ilaçlar ve hastalığın ağırlığına göre eklenen inhaler steroidler ile uzun süreli tedavi planlanır. Ağır ve çok ağır KOAH’lı olgularda solunum yetmezliği geliştiğinde hastaların özellikle geceleri, uyku ve efor sırasında olmak üzere 15-18 saat civarında oksijen almaları gerekmektedir.

KOAH tedavisinde, hastalık alevlenmelerinin önlenmesi de amaçlanır. Alevlenme, hastanın solunum yolu şikayetlerinde günlük gözlenen normal değişikliğin ötesinde ilaç değişikliğine de yol açabilecek bir değişiklik olarak tanımlanır. KOAH rahatsızlığına sahip bireylerde yüksek tansiyon, kalp yetmezliği, kalp damar hastalığı ve şeker hastalığı gibi diğer kronik rahatsızlıklar da bulunabileceğinden, bu hastalıkların da teşhisi ve uygun tedavilerinin başlanması gereklidir.

KOAH’ta özellikle sigara ve diğer risk faktörlerine maruz kalma durumu, hastalığın günlük yaşama etkilerini, günlük fiziksel aktivite düzeyini, aşı uygulamalarını, tedavinin etkisini, hastanın tedaviye cevabını, ilacın doğru kullanımını ve tedavinin yan etkilerini düzenli olarak izlemek gerekir.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Göğüs Hastalıkları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here