kıl dönmesi

Kıl dönmesi, diğer adıyla “pilonidal sinüs”, daha çok 15-35 yaş arasında erkeklerde sıkça görülen bir rahatsızlıktır.

KIL DÖNMESİ NEDENİ VE BELİRTİLERİ

Kıl dönmesi sanıldığı gibi kökü cilt içerisinde olan kıllardan kaynaklanmaz, harici olarak deri altına giren kılların içeri doğru gömük oluşturması sonucu oluşur. Genellikle 30 yaş altı erkeklerde görülen, kılların çeşitli nedenlerle deri altına girmesiyle apse, yara, fistül ya da deri oyuklarının oluşmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır.

İçi kıl dolu bir kist olan bu yapıda kistin enfekte olmasıyla apse meydana gelebilir. Hastalık, oluştuğu anda bir şikayete neden olmaz. Bu sebeple hastalar uzun süre farkına varmadan bu hastalıkla yaşayabilir. Kıl dönmesi, genelde kuyruk sokumu bölgesinde iltihaplanmaya (apse) neden olduğunda farkına varılır.

Hastalığa zamanında müdahale edilmezse apse ilerleyerek kıl köklerini de içine alır ve cilt altı yağ dokusuna yayılabilir. 15-35 Yaş arasında görülme nedeni ise bu yaşlarda kuyruk sokumu bölgesinin daha yumuşak olmasındandır. Kıl dönmesi sıklıkla kuyruk sokumu bölgesinde görülür ancak nadiren de olsa göbek bölgesinde de oluşabilir. Cilt altına giren kıllar büyük oranda saç ve vücut kıllarıdır.

Ortaya çıkan giriş deliği yeni kıl ve tüylerin o delikten içeri girmesine neden olur. Vücut, bu “yabancı cisimlere karşı” savunma mekanizması olarak etraflarını zar ile kaplayarak çevre dokulara zarar vermesini önlemeye çalışır.

Kuyruk sokumunda şişlik, sertlik, akıntı, kötü koku ve ağrı gibi belirtiler en sık rastlanan semptomlardır. Şişliğin büyüklüğü bir nohut tanesi kadar olabileceği gibi yumurta büyüklüğüne de ulaşabilir. İleri evrede görülen makat apsesi, bu büyüklükte bir şişliğe yol açar. Kilolu olmak, gün içerisinde fazla oturmak ve otururken dik pozisyonda olmamak, fazla terlemek, sık banyo yapmamak kıl dönmesi riskini artırır. Aşırı kıllı vücut yapısı, sert ve kalın kıl yapısı, deri kalınlığı da diğer risk faktörleri arasındadır.

KIL DÖNMESİ TEŞHİS VE TEDAVİSİ

Tanı için fizik muayene genellikle yeterlidir. Kıl dönmesi, şikayetlere neden olmasa bile mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Bu hastalıktan kurtuluşun tek çaresi cerrahidir. Bu konuda da pekçok yöntem vardır ancak en yeni ve hasta açısından en konforlu yöntemlerden biri mikrosinüstektomi tekniğidir.

Lokal anestezi ile yapılır ve hastaneye yatış gerekmez. Yaklaşık 10 dakika sürer. 2 santimetrelik küçük bir kesi ile yapılır. Bazı klasik ameliyatlarda ise “açık bırakma yöntemi” kullanılır. Bu yöntemde kuyruk sokumu bölgesinde “baklava dilimi” şeklinde büyük bir parça çıkarılır, sonrasında kapatılmaz. Ancak açık yaranın bakımı, yaranın iyileşme süreci açısından hasta konforu için oldukça dezavantajlı olabilir.

Mikrosinusektomi operasyonu sonrasında hastaya, herhangi bir hareket kısıtlaması getirilmez. Hasta, normal hayatına hemen dönebilir. Hastalığın nüksetmemesi için kişisel hijyene dikkat etmek çok önemlidir. Lazer ile kıl dönmesi tedavisi yapılmaz. Ancak, klasik yöntemlerde deriyi kesmek için neşter yerine lazer kullanılabilir.

Kıl dönmesi bitkisel tedavilerle iyileştirilebilecek bir hastalık değildir. Önemli olan hangi yöntemin tercih edileceğidir. Apse boşaltımı ya da tedavisi, kıl dönmesi tedavisinin bir parçasıdır. Ancak kıl sinüsü (yumağı) bölgeden temizlenmedikçe hastalık tedavi edilmiş sayılmaz.

Cerrahi müdahalede sadece cilt altında biriken kıllar değil onları saran zar da (kapsül) çıkarılmalıdır. Aksi halde o zarın içine yeni kıllar girmeye devam edecektir. Aynı şekilde giriş ve çıkış delikleri de çok iyi tespit edilip yok edilmelidir.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Genel Cerrahi, Proktoloji

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here