kepeklenme

İnsan vücudunu kaplayan deri sürekli kendini yeniler. 7 kattan oluşan cildin en üstte yer alan stratum korneum adı verilen ölü katmanı bu yenilenme sürecinde dökülerek yerini yeni, taze deri hücrelerine bırakır. Bu ölü deri parçacıkları küçük pulcuklar halinde görülür, işte bu parçacıklar kepek olarak adlandırılır.

KEPEKLENME NEDENİ VE BELİRTİLERİ

Kepek ve aşırı kepek sorunu yetersiz yağ salgısı sonucu ortaya çıkar. Aşırı kepeklenmede sıkça deri altında yerleşen “malassezia furfur” adlı mantar rol oynar. Kepeklenme bedenin her bölümünde meydana gelebilir. Ancak daha çok vücudun kıllı alanlarında oluşur ve fark edilir.

Çünkü ölü deri parçalarının kıllı bölgelerden uzaklaşması daha zordur. Normal seviyelerdeki kepeklenmeler her bireyde görülürken bazı bireylerin kepeklenmesinin düzeyi yaşam kalitesini etkileyecek, sosyal yaşamını bozacak seviyelere ulaşabilir. Aşırı kepek durumunda ciltte değişim süreci çok hızlanmıştır. Ölü hücre atılımı hızlandığından, bu hücreler kümeler oluşturarak dökülmeler  gözle görülebilir.

KEPEKLENME TEŞHİS VE TEDAVİSİ

Kepeklenme ciddi bir tıbbi vaka olmamakla beraber kişinin cilt yapısına uygun şampuanlar kullanılarak sorun hafifletilebilir. Aşırı düzeydeki kepeklenme sorunları için mutlaka doktorun önereceği bir medikal tedavi uygulanmalıdır. Saçta mantar vakası varsa ve tedavi edilmezse şampuanlarla kepek kısmen azalsa da kısa sürede yeniden rahatsız edici boyutlara ulaşabilir. Tedavi, mantar ilacı içeren solüsyonlarla yapılabileceği gibi yine doktor önerisiyle, daha az yan etkiye sebep olan çeşitli bitkisel içerikli solüsyonlarla gerçekleştirilebilir.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Cildiye

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here