Kawasaki hastalığı

Kawasaki hastalığı ülkemizde yeni yeni tanınmaya başlanan, çocuklarda görülen yüksek ve de uzayan ateşle seyreden döküntülü bir hastalıktır.

KAWASAKİ HASTALIĞI NEDENİ VE BELİRTİLERİ

Adını 1960’lı yıllarda bu hastalığı ilk kez  tanımlayan Japon hekim Tomisaku Kawasaki’den alan bu hastalık, yıllar içerisinde gerek teknolojinin gelişimi gerekse çocuk doktorlarının farkındalık kazanmasıyla daha çok teşhis edilebilir konuma gelmiştir.

Kawasaki hastalığı genellikle süt çocuklarında görülmekle birlikte daha büyük çocuklarda da ortaya çıkabilir. Hastalığın başlamasını tetikleyecek bir enfeksiyon odağından şüphelenilse de nedeni tam olarak açıklanamamaktadır. Belirli genetik yatkınlığı olan bireylerde aşırı duyarlılık reaksiyonları ya da büyük olasılıkla virüs ya da bakteri tarafından tetiklenen bağışıklık yanıtı bozukluğunun, kan damarlarının inflamasyonuna ve hasarına yol açan bir sürecin başlamasına yol açtığı düşünülmektedir.

Genetik yatkınlıktan söz edilse de Kawasaki hastalığı genetik geçişli değildir. Hastalığın ailede birden çok kişide görülmesi çok nadirdir. Kawasaki hastalığı, bulaşıcı değildir ve bir çocuktan diğerine yayılmaz. Önlemek için günümüzde bilinen bir yöntem henüz yok. Hastalığın aynı hastada ikinci bir atak yapması söz konusu olabilse de bu durum oldukça nadir görülür.

5 günden uzun süren ve düşmeyen, 39 dereceyi geçen ciddi ateş olarak tanımlanabilir. Ateş, çeşitli ilaç ve müdahalelere rağmen düşürülemez. Bunun dışında kızamık, kızıl, kurdeşen, papül ve benzeri tipte değişik deri döküntüleri (esas olarak gövde ile kol ve bacakları, sıklıkla da kasık bölgesini tutar), gözlerin konjonktiva dokusunda kızarıklık,  konjonktivit  adı verilen iltihaplanma ve boyundaki lenf bezlerinde büyüme (özellikle tek  taraflı) olabilir. Ağız içinde  enfeksiyonlar,  dudaklarda  çatlaklar  ve aşırı  bir  kızarıklık , yine  bu  hastalığı  düşündüren  belirtilerdendir.

İyileşme  döneminde  el ve ayaklarda  deri  soyulmaları  da ortaya çıkabilir. Bu  bulgular nedeniyle  hastalık, “mukokutanöz lenf sendromu” olarak da adlandırılır. Kawasaki hastalığı, en çok koroner damarlar olmak üzere, vücuttaki orta çaplı atardamarlarda genişlemelere neden olabilen, damar duvarlarının iltihaplanmasını ifade eden akut sistemik bir damar inflamasyonu, yani bir çeşit vaskülittir.

KAWASAKİ HASTALIĞI TEŞHİS VE TEDAVİSİ

Hekim dikkati çok önemlidir. Çünkü hastalık ancak klinik bulguların değerlendirilmesiyle teşhis edilebilir. Eğer açıklanamayan ve en az 5 gün süren yüksek ateş ve sayılan bulguların 5’inden 4’ü varsa kesin tanı konulabilir. Bazı çocuklarda hastalığın tam olmayan, yani daha az klinik belirti veren formunun görülmesi, tanı koymayı güçleştirmektedir. Bu vakalar, “kısmi Kawasaki Hastalığı” olarak isimlendirilir.

Laboratuvar bulguları genellikle ağır bir enfeksiyonla karışabilir. Kendine has bir belirti olmamakla birlikte kanda pıhtılaşmayı sağlayan trombosit sayısındaki artış, bu hastalarda sıklıkla görülen  bir  bulgudur. Bu bulgular ışığında şüphelenildiği taktirde  EKG incelemesi yapılarak koroner arterlerde bir değişiklik olup olmadığı gözlenir. Koroner arterlerde değişiklik olması Kawasaki hastalığı tanısını büyük oranda kesinleştirir. Ancak hastaların yüzde 20-30’unda koroner arter bulgusu olmadığından, bu hastalar herhangi bir döküntülü viral hastalık gibi izlenebilir.

Hastane ortamında yüksek doz Intravenöz Immunglobülin(IVIG) tedavisi başlanır. Hastann olası kalp tutulumu açısından gözlenmesi ve monitorize edilmesi gereklidir. Kalp komplikasyonlarını azaltmak için tanı konulur konulmaz tedaviye başlanır. Aspirin tedavinin ikinci önemli ilacıdır.

Bu tedaviler, sistemik inflamasyonu azaltarak akut belirtilerin önemli ölçüde kaybolmasını sağlar. Koroner arterlerinde genişleme olan çocuklar, özellikle de spor  yapıyorlarsa uzun yıllar bir kardiyolog tarafından takip edilmelidir. Bazen genç yaşlarda bile efor testleri, anjiyo  testleri  gerekebilir. Kawasaki hastalığı tanısı gecikirse, kalbi besleyen koroner damarların yapısı bozulacağı için genç yaşta kalp krizi ve dolayısıyla ölüm gibi birçok risk  ortaya çıkabilir.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı, Pediatrik Kardiyoloji, Pediatrik Romatoloji, Dahiliye

Anahtar Kelimeler: Yüksek Ateş, Düşmeyen Ateş, Kawasaki Hastalığı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here