karpal tünel sendromu

Karpal tünel sendromu genellikle 40-50 yaş arası kadınlarda görülen, el bileğinin ortasında bulunan ve ilk üç parmağa dağılan medyan sinirin baskı altında kalmasıyla oluşan ağrı, uyuşukluk ve güçsüzlükle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bilek kanalı yapısal olarak dar olan kişiler klinik belirtileri ortaya çıkarmaya daha yatkınken; rahatsızlık alkol alan, kilolu, şeker ve damarsal hastalıkları bulunanlarda daha sık görülür.

Karpal Tünel Sendromu Belirtileri ve Nedenleri

Karpal tünel sendromuna kanal içindeki basınç neden olur. Bu basınç elin pozisyonuna bağlı olarak değişir. El ve el bileği çevresinde oluşan kırıklardan sonra kronik bası olarak ortaya çıkabilir. Kiriş kılıflarının enfeksiyonu veya kalınlaşması kanalda mekanik daralmaya neden olur. Sınır kılıfının tümörleri, avuç içi enfeksiyonları da medyan sinir bası belirtileri ortaya çıkarır. İş yerindeki mekanik nedenler vakaların çoğunda etkin rol oynamaktadır. Belli hareketlerin sık olarak tekrar edilmesinin karpal tünel sendromu ile ilişkisi mevcuttur. En sık olarak erkeklerde kasaplık mesleği ile uğraşanlarda görülmektedir.

Hanımlarda hamilelik sırasında geçici olarak görülür. Doğumu takip eden birkaç hafta içerisinde normale döner. Ayrıca hipotiroidi olan kişilerde de rastlanabilir. Karpal tünel sendromunun meydana gelmesinde bazı başka hastalıkların da rolü vardır. Romatoid artirit, üremi, amiloidoz, damar anomalileri, tendonitis bunlardan birkaçıdır.

Karpal tünel sendromu hastaları uykuya daldıktan birkaç saat sonra elde şişme, uyuşma ve karıncalanma hissiyle uyanabilir. Parmaklar sertleşmiş, ellerde şişlik ve gerginlik hissi mevcuttur fakat bu dışarıdan bir değişiklik olarak gözlenmez. Bu uyuşmalar nadir olarak ön kol, omuz ve boyna kadar çıkabilir. İlerleyen dönemlerde kuvvet kaybı ve avuç kaslarında erime oluşabilir.

Karpal Tünel Sendromu Teşhis ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Teşhis için fizik muayenenin oldukça belirleyici bir rolü vardır. El bileğine refleks çekici ile vurulduğunda hastadan, el parmaklarında elektrik çarpması yani şok benzeri bir yanıt alınır. Bu tünel bulgusu olarak bilinir. EMG testi ile büyük oranda kesin tanı konulabilir.

Elektrofizyolojik ve klinik bulgular iyi bir şekilde değerlendirildiğinde diğer tetkiklerin pek anlamı kalmaz fakat bazı özel vakalarda MR görüntüleme de faydalı olabilir. Karpal tünel sendromu tedavisinde konservatif tedavi ve cerrahi tedavi uygulanmaktadır. Konservatif tedavi yönteminde bileği nötral pozisyonda tutan ve parmakların serbestleşmesine imkan veren gece bileklikleri faydalıyken, karpal kanala hidrokortizon enjeksiyonuyla şikayetler ortadan uzun süreliğine kalkar. Ağızdan düşük doz kortizon tedavisinin de iyi sonuçlar verdiği bildirilmiştir. İlaç tedavisine beklenen cevabı vermeyen hastaların sinir harabiyetinin daha fazla artmasını önlemek amacıyla cerrahi tedavi uygulanır.

Bu yöntemle sinir üzerindeki baskı ortadan kalkar. Lokal anesteziyle cerrahi operasyon uygulanır.   Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Ortopedi, Beyin Cerrahi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here