karaciğer yetmezliği

Karaciğer yetmezliği, genellikle karaciğerin büyük bir kısmının geri dönüşümsüz hasara uğramasıyla ortaya çıkan ve karaciğerin işlevlerini yerine getirememesi ile sonuçlanan bir durumdur.

Karaciğer Yetmezliği Nedeni ve Belirtileri

Erişkin bir insanda 1000-1500 gram ağırlığa ulaşan karaciğerin sindirim sistemi içinde pekçok görevi vardır. Protein üretimi, gıdaları işleyerek bunlardan enerji elde edilmesinin sağlanması, yağların ve yağda eriyen A, D, E ve K vitaminlerinin emilimi için safra üretimi ve bağırsağa geçişinin sağlanması, pıhtılaşma faktörlerinin sentezi, bazı mineral, vitaminler ve şekerin eksikliği hissedilmesin diye bunların belli oranda depolanması, enfeksiyonlarla mücadele ve vücuda giren hemen hemen her türlü zararlı kimyasalı zararsız hale getirme bunlardan bazılarıdır.

Karaciğer yetmezliği ise genellikle hayatı tehdit eder ve bu nedenle acil tıbbi destek gerektirir. Sıklıkla karşılaşılan bu durum, hastalanan karaciğerin yavaş yavaş bozulması ve yıllar içinde yetersizlik geliştirmesidir. Bu hastalık kronik karaciğer yetmezliği olarak adlandırılır. Daha nadiren görülen bir diğer durumda ise daha önce karaciğer hastası olduğu bilinmeyen bireyde günler-haftalar içerisinde karaciğer yetmezliğinin gelişmesidir. Buna da akut karaciğer yetmezliği adı verilir. Yani her insan doğduğu andan itibaren her yaşta karaciğer yetmezliğinin hastası olabilir.

Karaciğer Yetmezliğine Hangi Hastalıklar Neden Olur?

Hepatit B ve C, siroz, uzun süre alkol tüketilmesi, karaciğere ait bazı damarlarda tıkanıklık, beslenme bozukluğu, bazı safra yolu hastalıkları, kalıtsal bazı hastalıklar, hemokromatosis, alfa-1 antitripsin eksikliği ve Wilson hastalığı kronik karaciğer yetmezliğine sebep olur. Hepatit A, B ve C virüslerine bağlı hepatitler, acetaminofenin yüksek dozda kullanımı, bazı bitkisel ilaçlara karşı gelişen reaksiyonlar ve zehirli mantar tüketimi de akut karaciğer yetmezliğinin nedenleri arasındadır.

Basit gibi görülen halsizlik, yorgunluk, iştah kaybı, bulantı, kusma ve ishal karaciğer yetmezliği gibi önemli bir hastalığın habercisi olabilir. Sarılık, karın şişliği (su toplanması), kolay kanama (anlamsız burun-diş eti kanaması), şuur bulanıklıkları, uykuya eğilim ve koma hali hastalığın daha ciddi boyutlara ulaştığının habercisidir.

Karaciğer Yetmezliği Teşhisi ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Akut karaciğer yetmezliği durumlarında, eğer belli bir eşik geçilmediyse yoğun bakım desteği ile durum geçiştirileceği gibi karaciğerin kendini toplaması için zaman kazanılabilir.

Ve tamamen iyileşme sağlanabilir. Kronik gelişen durumlar ve iyileşmeyen akut yetersizliklerde ise tek etkili tedavi şekli karaciğer naklidir.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Gastroentereloji, Genel Cerrahi, Dahiliye, Acil Tıp

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here