kalp yetmezliği

Kalp Yetmezliği Nedir?

Kalp yetmezliği kalbin, vücudun ihtiyacını sağlayacak kadar kanı pompalayamaması sonucu akciğerler ve vücudun değişik bölgelerinde sıvı birikimiyle seyreden ciddi bir durumdur. Zamanında fark edilip uygun bir şekilde tedavi edilirse hastalar uzun ve kaliteli bir yaşam sürebilirler.

Kalp Yetmezliği Belirtileri ve Nedenleri

Kalp yetmezliği kalbi etkileyen çeşitli hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkar. Kalp kasında oluşan rahatsızlıklar, kalbin kanı pompalama güçlüğü, kalp damar hastalıkları, tansiyon yüksekliği (hipertansiyon), kalbin kapağı sorunları, kalp yetmezliğine sebebiyet verebilirler.

Kalp yetersizliği gelişme riski, genellikle kalbin iş yükünün artmasına neden olan kalp damar hastalığı (mesela kalp krizi geçirmiş olmak), yüksek kan basıncı, kalp kapak hastalığı, kalp kası hastalığı (kardiyomiyopati) veya kalp kası iltihabı ve doğumsal kalp hastalığı gibi durumlarda artar.

Damar sertleşmesi sonucu damarın esnekliği kaybolur ve sertleşmiş damara kan pompalamak güç bir durumdur. Bu da kalbin yetersiz çalışması demektir. Damar sertliğinin bir başka etkisi de kalbe gelen kanın ve oksijenin azalmasıdır. Kalp kasında iltihap oluşması ve tiroid bezinde fazla miktarda hormon salgılanması (hipertiroidi) da kalp yetmezliğine yol açabilir.

Kalp krizinde kalp damarının tıkanıklığı söz konusudur. Tıkanıklık sonucu bahsi geçen damarın beslediği kas tabakası ölür. Kalp krizi sonucu hasta yaşayabilirse o yerde kasılmayan kas tabakası meydana gelebilir. Bu da kalp yetmezliğine yol açar. Kalbin yetersiz çalıştığını ortaya koyan belirtiler ise;

  • Göğüste ağrı
  • Kesik kesik nefes almak
  • Halsizlik, yorgunluk, çabuk yorulma
  • Bağışıklık sisteminin zayıflaması
  • Ayak bileklerinin şişmesi
  • İştah azalmasını takiben kilo kaybı
  • Sık sık idrara çıkmak
  • Kalbin ritminin bozulması ve hızlı kalp atışı
  • Akciğerlerde kan birikmesi

Bu belirtiler genellikle şiddetli bir efor sonrası ortaya çıkmaya başlar. Hasta yokuş veya merdiven çıkmakta zorlanıp sık sık dinlenme ihtiyacı duyar. Yorulduğu günlerden sonra ayak bileklerinde şişlikler oluşabilir. Şişlikler hafif başlayıp sonrasında ağırlaşır, morarmalar görülebilir.

Kesik nefes alma durumu hayat kalitesini etkilemeye başlar. Akciğerde kan birikmesi, nefes darlığı, gıcık şeklinde öksürük de belirtiler arasındadır. Bazense kalp yetmezliği hiçbir belirti vermeden ilerler.

Kalp Yetmezliği Tedavisi

Hastanın şikayetleri, hastalık geçmişi ve fizik muayenesinin yanı sıra kalbin bir kasılmada pompaladığı kan miktarına ve akciğer ile kalbin vücuda nasıl oksijen sağladığına bakan testler yapılır. Kalp yetmezliği hastaları, “günlük yaşamlarındaki etkilerine göre” 4 farklı gruba ayrılır.

Birinci gruptaki hastalarda fiziksel bir aktivite sonrası herhangi bir kalp rahatsızlığı belirtisi (çarpıntı, nefes almada güçlük gibi) görülmez.

İkinci gruptakiler ağrı, çarpıntı, nefes darlığı şikayetlerinden bahseder fakat hasta istirahat halinde hiçbir sorun yaşamazlar.

Üçüncü gruptaki hastalarda hafif  bir fiziksel aktivite sırasında bile belirtiler ortaya çıkar.

Dördüncü grup hastaları ise çok az bir fiziksel aktivite sırasında veya istirahat halinde bile belirtileri taşır.

Kalp rahatsızlıklarında doğru beslenme çok önemli yer tutar. Genellikle sulu, yağı ve tuzu azaltılmış besinlerden oluşan bir diyet programı tavsiye edilir. Beslenme programıyla kalbin yükü bir nebze hafifletilir. Tedavinin başarısı için sigaranın bırakılması zorunludur. Çünkü sigara kalp kasına oksijen gitmesini engeller ve bu sebepten kas dokusu beslenemez.

Kalp yetmezliği olan insanların fiziksel aktiviteleri sınırlı olabilir, ancak fiziksel aktivite eksikliği kalp kasını güçsüz kılan durumlardandır. Hastalara doktor kontrolünde bir egzersiz programı önerilir. Hastalığın tedavisi ilaçla yapılır.

Doktor kontrolünde genellikle kalbin kanı pompalama gücünü artıran kimi ajanlar, kalp ritmi düzenleyicileri, su ile tuzun vücuttan idrar yoluyla atılmasını sağlayan ilaçlar; damar gevşeticiler ve kan akımını sağlayarak fazla kanın etkili şekilde pompalanmasına katkıda bulunan ilaçlar kullanılır.

Önemli konularımızdan olan kalp krizi belirtileri başlıklı konumuzu da okumanızı öneririz.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Kardiyoloji, Kalp Damar Cerrahisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here