Kabakulak

Özellikle kış sonu ve bahar aylarında görülen, genellikle çocukluk çağı hastalığı olan kabakulak, kulağın ön kısmında bulunan tükürük bezini (parotis) tutan ve salgın halinde görülen viral bir hastalıktır.

KABAKULAK NEDENİ VE BELİRTİLER:

Sıklıkla 6–11 yaş arası çocuklarda görülür. Virüsün tükürük bezlerine yerleşmesi sonucu özellikle boynun iki yanının genelde de paraotis bezinin ağrılı bir şekilde şişmesi ve ateş ile belirginleşir. Kabakulak virüsü taşıyan kişinin öksürmesi veya hapşırması ile havadan ya da hasta kişinin eşyalarının kullanılması sonucu temas ile yayılan hastalığın belirtileri, bulaşmasından sonraki 14 ila 25 gün içinde ortaya çıkar. Solunum yollarındaki hücrelere girip çoğalan virüs, kan yoluyla doku ve organlara, özellikle tükürük bezlerine ulaşır. Kabakulağın kuluçka dönemi ortalama 14–18 gün arasındadır.

Hastalık halsizlik ve ateşle başlar. Baş ağrısı, iştahsızlık, tükürük bezlerinde hassasiyet, çene civarında ve kulak altında ağrı ve şişlikle devam eder. Başlangıçta ağrıyla birlikte tek veya çift taraflı tükürük bezlerinde hızlı gelişen şişlik olur. Çok defa kulağın ön ve altında bulunan tükürük bezleri şişer ve acıma hissi duyulur.

Şişmeyle birlikte kulak kepçesi yukarı ve dışa doğru yer değiştirir. Şişlik 3–7 gün içinde azalarak kaybolur. Hastalığın semptomları genelde çocuklarda pek ağır değilken, ergen ve yetişkinlerde daha ağırdır ve nadir de olsa kısırlık (infertilite) veya subfertilite (hafif kısırlık) gibi komplikasyonlara yol açabilir.

KABAKULAK TEŞHİS VE TEDAVİ:

Teşhis için hastanın fizik muayenesi ile genel şikayetlerinin dinlenmesi genellikle yeterli olur. Bazen kan testi ile antikor düzeyine bakılarak da teşhisin doğrulanması tercih edilebilir.  Kabakulağın tedavisi genellikle semptomları gidermeye yöneliktir.

Ağrıyı, ateşi ve genel kırıklığı hafifletmek amaçlanır. Hastalar mutlak yatak istirahatine alınır ve en az iki hafta kimseyle temas etmemesi tavsiye edilir. Sıvı gıdalar alınarak çiğneme hareketlerinin önlenmesi, hastalığın etkilerini en aza indirecektir. Kulaktaki şişlik üzerine sıcak kompres uygulanması da hastayı rahatlatır. Teşhis sonrası şiddetli baş ağrısı, yüksek ateş, ısrarlı kusmalar, uyku hali, dalgınlık, testislerde ağrı varsa yeniden doktora başvurulmalıdır. Günümüzde aşı yapılarak hastalıktan korunmak mümkündür.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı, Kulak Burun Boğaz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here