Jinjivit

Jinjivit, dişi saran dokuların iltihaplanmasıdır. Halk arasında diş eti iltihabı olarak bilinen jinjivit, diş eti hastalığının iki aşamasından ilkidir. Bu sebeple diş eti rahatsızlıklarında en hafif yaşanan ve tedavisi en kolay olan diş eti enfeksiyonudur.

JİNJİVİT NEDENİ VE BELİRTİLER:

Dişlerin etrafını çevreleyen dokunun yüzeyinde zamanla biriken plaklar, diş etlerine zarar vererek diş etlerinin yumuşamasına, şişmesine ve kızarmasına sebep olur. Enfeksiyon olan bölgeye baskı yapıldığında diş etinde kanama meydana gelir.

Jinjivit hastalığına yanlış diş bakımı ve genetik yatkınlık neden olur. Diş ipi kullanılmaması ve dişlerin her gün fırçalanmayıp plakların diş etlerinden uzaklaştırılmaması, yanlış diş bakımından dolayı diş eti iltihaplanmasına sebebiyet verir.

Kontrol altında olmayan diyabet, tiroid hastalıkları ve HIV, lösemi gibi rahatsızlıklar, diş eti sağlığını etkileyerek jinjivite sebep olur. Gün içinde aşırı çay-kahve tüketimi oluyorsa ve diş bakımına yeterince özen gösterilmiyorsa, diş eti iltihabına rastlanma olasılığı artar. Diş eti iltihaplanmasına neden olan diğer faktörler ise sigara kullanımı, aşırı stres ve sağlıksız beslenmedir.

Sağlıklı diş etleri pembe renktedir ve kolay kolay kanama olmaz. Jinjivit hastalarının diş etlerinde kırmızı bir şişkinlik vardır. Dokununca acıyan diş etlerinde çoğu zaman kanama da meydana gelir. Jinjivit rahatsızlığının diğer belirtileri ise nefes kokusu, diş etinden iltihap akması, sallanan diş ve diş etlerinin çekilmesidir.

JİNJİVİT  TEŞHİS VE TEDAVİ:

Jinjivit rahatsızlığının teşhisinde uzman bir diş hekimi fiziki muayene yaptıktan sonra kemik hasarı ve diğer sorunların teşhisi için dişlerin röntgeni çektirir. Tedavide öncelikle diş plakları temizlenir ve böylelikle ilk aşama tamamlanır. Diş temizliğinin yapılmasının ardından, eğer dişlerde ödem benzeri şişlikler varsa, gerekli ilaç tedavisi ile bu şişliklerin inmesi sağlanır. Sonrasında ise doktorun önerdiği şekilde dişlerin fırçalanması ve diş ipinin doğru kullanılması gerekir.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Diş Hekimliği

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here