İşitme Kaybı Nedir?

0
3

İşitme kaybı dış, orta, iç kulak ve işitme sinirinde meydana gelen hasarlar sonucu ses algısının azalması ya da kaybolmasıdır. Aniden ya da uzun süreye yayılarak gelişebilir.

 

NEDENİ VE BELİRTİLER:

İşitme kaybı derecesi 500 Hz, 1000 Hz ve 2000 Hz işitme eşiklerinin aritmetik ortalamasının hesaplanmasıyla elde edilen değerlere göre sınıflandırılır. İşitme kayıpları, iletim tipi işitme kaybı (sesin iç kulağa iletiminde problem), sensörinöral tip işitme kaybı (iç kulağa yakın sinir yollarında meydana gelen kayıplar), mikst tip işitme kaybı (hem orta kulak hem de iç kulakta meydana gelir), nöral tip işitme kaybı (işitme yollarından, beyne kadar uzanan yollar üzerinde meydana gelen hasarlar), santral işitsel işlemleme bozuklukları (beyindeki anlama ve konuşma alanları arasındaki iletişim bozukluğu), fonksiyonel işitme kaybı (ağır psikolojik travmalar yüzünden ortaya çıkar) şeklinde; kulaktaki hasarın bulunduğu bölgeye göre sınıflandırılır.

Sık rastlanan işitme kaybı nedenleri, kulağa giden damarların özelliklerini yitirip eskisi gibi kan taşıyamaması, işitme sinirinin yaş ilerledikçe özelliğini yitirmesi, beyindeki işitme merkezinin işlevini kaybetmesi olarak sıralanabilir. Dış kulakta sık görülen işitme kaybı nedenleri, kompakt buşon yani tıkayıcı kulak kiri ve istisnai olarak da doğumsal olarak dış kulak yolunun gelişememesidir. Orta kulaktaki; tubal disfonksiyon yani kulak-geniz borusu problemleri, orta kulağın farklı formlardaki iltihapları, bu iltihapların kalıntıları olan zar-kemikçik problemleri ile otoskleroz veya timpanoskleroz şeklinde kulak kireçlenmeleri, bir diğer işitme kaybı sebebidir. İç kulakta sık görülen işitme kaybı nedenleri arasında ise doğumsal nedenler, yaşlılığa bağlı durum, basınç değişiklikleri, yüksek sese maruz kalma, ilaç yan etkileri, Meniere hastalığı ile menenjit yer alır. İşitme siniri, beyin sapı ve beyin düzeyinde sık görülen nedenler de akustik nörinom yani işitme siniri tümörü, beyin tümörleri ve felçlerdir.

 

TEŞHİS VE TEDAVİ:

Erişkin bir hastada işitme kaybı tanısı kolaydır ancak doğuştan işitme kayıplarının tanısında gecikme olabilir. Annenin, çocuğun seslere cevap vermediğini, uyurken seslerden uyanmadığını belirtmesi en önemli bulgulardandır. Aynı zamanda daha ileri yaşlarda konuşmadığı da gözlenebilir. Doğuştan var olan işitme kayıplarının tanısı, tarama testleri ile doğumdan sonraki 2-3 gün içerisinde teşhis edilebilir. Bunun için otoakustik emisyon testi ve beyin sapı işitsel cevapları kullanılır. İletim tipi işitme kaybı tedavisi için ilk olarak ilaç tedavisi önerilir. Hastalık iyileşme göstermezse, kulak zarına tüp takılır. Daha farklı işitme kaybı olgularında cerrahi tedavi de gerekebilir. Ani işitme kaybı tedavisi için yüksek basınçlı oksijen, damar genişletici ilaçlar ve kortizon uygulaması en etkili yoldur. Yaşlılığa bağlı işitme kayıplarında tedavi, işitme cihazları ile sağlanmaktadır. Doğumsal işitme kayıplarında doğumsal sağırlık tedavisi, işitme cihazları ve koklear implant denilen biyonik kulak ile konuşma terapileri önemli yer kaplar.

 

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Kulak Burun Boğaz, Odyoloji, Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı, Neonatoloji

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here