ishal

İshal, bağırsaklarda bulunan sıvının yeterince emilmemesi veya bağırsakta ekstra sıvının serbest bırakılması nedeniyle oluşan aşırı ve sık dışkılama durumudur.

İSHAL NEDENİ VE BELİRTİLER:

Sıvı dışkılama, acil dışkılama isteği ve büyük abdestini tutamama, fazla dışkılama, susuzluk, bulantı ve kusma, ateş yükselmesi, halsizlik, karın bölgesinde ağrı, gaz, baş ağrısı ve halsizlik ishalin genel belirtileridir.

İshal genellikle bağırsak enfeksiyonunun bir semptomudur, nedenleri arasında norovirüs veya rotavirüs gibi bir virüsler, Campylobacter, Escherichia coli (E. coli), salmonella veya shigella gibi bakteriler yer alır. Bazı parazitler, şok durumu, fazla alkol tüketimi, bazı gıda alerjileri, antibiyotikler, bazı mide ve bağırsak hastalıkları, hormonal hastalıklar, aşırı stres-heyecan, süt ve süt ürünleri gibi gıda alerjileri, yeme-içme alışkanlığında değişim, gıda zehirlenmesi, apandisit ve kanser tedavisi de ishale neden olabilir. İshal, değişik şekillerde sınıflandırılabilir. Süresine göre akut ve kronik ishal olmak üzere ikiye ayrılırlar. Akut ishal, 15 günden daha az sürer. Kronik ise 15 günden fazla süren ishaldir.

İSHAL TEŞHİS VE TEDAVİ:

Hasta öyküsü ve günlük sıvı dışkılama sayısı teşhis için yeterlidir. Nedeni belirlemek için de gaita testleri, kan tahlillerine gerek duyulabilir. Çoğu hastada yitirilen sıvının yerine konması yeterli tedavidir. Bazı durumlarda ishali durdurucu ilaçların kullanılması gerekebilir. Viral nedenlere bağlı ishaller virusun tipine ve klinik tablonun ağırlığına göre genellikle kendi seyrine bırakılırlar veya destekleyici ilaçlar kullanılır.

Oral rehidratasyon tedavisi yaşlı veya zayıf, çelimsiz durumdaki hastalarda sıvı ve elektrolit kaybını önlemek ya da dengelemek için kullanılır. Oral rehidratasyon sıvısı su, tuz, glukoz ve dehidratasyon karşıtı önemli mineraller barındırır.

Beslenme düzenlemesi, antibiyotikler, diğer tedavi yöntemleridir. Pirinç, muz, patates püresi, havuç gibi yiyecekler ishale iyi gelir ve dışkı kıvamını katılaştırmaya yardımcı olur. Ancak süt ya da aşırı yağlı yoğurt gibi gıdalardan uzak durmalı, sıvı dışkılama düzelene kadar mümkünse yağsız ve haşlama şeklinde beslenme benimsenmelidir.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Dahiliye, Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı, Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları,

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here