Huzursuz bağırsak sendromu

Huzursuz Bağırsak Sendromu ,spastik kolon hastalığı veya irritabl bağırsak sendromu olarak da adlandırılır. Dışkılama alışkanlığında değişiklik, karında şişkinlik hissi, gaz ve karın ağrısına yol açan, bağırsağın fonksiyonel bir sorunudur.

Hastalığa dünyanın hemen her yerinde rastlamak mümkündür. Spastik kolon hastalığı, genellikle 20 ile 50 yaşları arasındaki bireylerde ve özellikle kadınlarda daha fazla görülen bir rahatsızlıktır.

Huzursuz Bağırsak Sendromu neden olur?

Hastalığın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak psikolojik faktörlerin büyük ölçüde neden olduğu fiziksel bir hastalık olarak kabul edilir. Bu sebeple stress, endişe, korku ve heyecan gibi psikolojik etmenlerin hastalığa neden olduğu varsayılır.

Ayırca beyin ile sindirim sistemi arasındaki uyarı işlemindeki düzensizlik, kötü beslenme alışkanlığı, soğuk ve enfeksiyon gibi faktörler de spastik kolon hastalığının nedenleri arasındadır.

huzursuz bağısak sendromu nedir tavisi nasıl yapılmakta

Huzursuz Bağırsak Sendromu (Spastik Kolon) Belirtileri nelerdir?

Hastalığın belirtileri sadece bağırsaklar ile sınırlı değildir. Hastalık tüm sindirim sistemini etkilediği için hastada çok farklı semptomlar oluşur. Spastik kolon hastalığının en sık görülen belirtisi karın ağrısıdır.

Bunun yanında uzun süren kabızlık, ishal veya bunların dönüşümlü olarak birbirini izlemesi gibi dışkılama düzenindeki değişiklikler de hastalığın belirtilerindendir.

Ayrıca dışkı ile birlikte sümüksü mukus gelmesi, karında şişlik hissi, gaz, hazımsızlık, bulantı-kusma, ıkınma hissi, geğirme, midede ekşime, yanma, halsizlik, baş ağrısı, güçsüzlük ve çarpıntı gibi belirtiler de görülebilir.

Spastik kolon hastalığında belirtilerin tanımlanması için hastanın tam bir tıbbi öyküsü alınır. Spastik kolon hastalığından şüphelenildiği durumlarda teşhis için fiziksel muayene ve kan tetkiki uygulanır. Kanamanın olup olmadığını anlamak için dışkı örneği test edilir.

Ayrıca hastalığa neden olan başka bir rahatsızlığın olup olmadığından emin olmak için ultrasonogtafi, endoskopi ya da kolonoskopi gibi teşhis yöntemleri uygulanabilir.

Spastik Kolon beslenme değişikliği gerektirir mi?

Spastik kolon hastalığı bireyde yaşam boyu devam eden fonksiyonel bir sorun olduğu için tam olarak tedavisi mümkün değildir. Kabızlık, ishal gibi dışkılama düzenindeki değişikliklerin tedavisinde hastanın alacağı lif miktarını dengeli bir şekilde arttırmak gerekir.

Huzursuz Bağırsak (Spastik Kolon) Sendromu tedavisi nasıldır?

Tedavide hastalığın nedenine bağlı olarak bağırsak hareketlerini düzenlediğine inanılan, ağrı kesici ve antidepresan gibi ilaç tedavileri veya kombinasyonları kullanılabilir. Psikolojik faktörlerin büyük ölçüde neden olduğu bir hastalık olduğu için, bazı durumlarda hastanın psikolojik destek alması da gerekebilir.

Bir sonraki yazımız bağırsak tıkanıklığı

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here