Hodgkin dışı lenfoma

Hodgkin dışı lenfoma, Non-Hodgkin lenfoma olarak da bilinen kan kanseri hastalıklarından biridir. Vücudun bağışıklık sisteminin bir parçası olan lenf bezlerinden kaynaklanan kötü huylu bir hastalıktır ve lenf sisteminin temel hücresi olan lenfositlerin anormalleşip çoğalması ile ortaya çıkar.

Hodgkin Dışı Lenfoma Nedenleri ve Belirtileri

Çocukluk çağlarında özellikle 7-14 yaşları arasındaki çocuklarda daha sık görülen Hodgkin dışı lenfoma, bir lenfositin (genellikle bir B hücresi) anormal hale gelmesiyle başlar. Anormal hücre kendi kopyalarını üretmek için bölünür. Yeni hücreler yeniden ve yeniden bölünerek, daha ve daha fazla anormal hücre oluşturur.

Anormal hücreler ölmeleri gerektiğinde ölmezler. Vücudu enfeksiyonlardan veya diğer hastalıklardan korumazlar. Fazlaca hücrenin çoğalması sıklıkla tümör olarak isimlendirilen bir kitle oluşturur. Lenfomanın Indolent lenfoma ve Agresif lenfoma olmak üzere iki çeşidi vardır. Indolent lenfomalar yavaş büyür ve belirtileri azdır. Agresif lenfomalar ise daha hızlı büyür, yayılır ve hastada şiddetli belirtilere yol açar. Birçok Indolent lenfoma zaman içerisinde Agresif lenfomaya dönüşür.

Hodgkin Dışı lenfoma dört evreden oluşur. Evre I’de, tek bir lenf nodu bölgesinde hastalık vardır. Evre II’de diyaframın üstündeki veya altındaki aynı taraflı en azından iki lenf bezi bölgesinde tutulum vardır.

Evre III’de diyaframın alt ve üstündeki lenf bezleri tutulur. Ayrıca bu lenf bezi gruplarının yakınındaki bir dokunun veya organın bir kısmı da tutulabilir. Son evre olan evre IV’de ise lenfoma hücreleri bir veya birden fazla organ ya da dokunun, birkaç bölgesinde tutulma gösterir. Ayrıca bu evrelere ek olarak A veya B evreleri de ilave edilebilir.

Hastada kilo kaybı, terleme ve ateş belirtileri yoksa A, eğer hastada kilo kaybı, terleme ve ateş gibi belirtiler varsa B evresi olarak tarif edilir. Hodgkin Dışı lenfomanın, Hodgkin lenfomadan farkı Reed-Sternberg hücresi denilen anormal hücreleri bünyesinde bulundurmamasıdır.

Hodgkin Dışı lenfomanın ilaç kullanımı ve bazı virüs hastalıklarına bağlı olarak bağışıklık sisteminin çökmesi sonrası ortaya çıktığı kabul edilir. Ayrıca tarımsal alanda kullanılan  kimyasal ilaç gibi maddelerle temas da Hodgkin Dışı lenfomaya neden olabilir.

Hodgkin Dışı lenfomanın belirtileri genellikle lenf düğümlerinde büyümedir. Hastalıkta boyun, koltuk altı veya kasıkta şişmiş, ağrısız lenf nodları, kilo kaybı, halsizlik, geçmeyen ateş, gece terlemeleri, dalak ve karaciğer büyümesi, öksürük, nefes darlığı, göğüs ağrıları, ciltte döküntü ve iyileşmeyen yaralar gibi semptomlar görülür.

Hodgkin Dışı Lenfoma Teşhis ve Tedavisi

Hodgkin Dışı lenfomada iyi bir fiziki muayene ile lenf şişlikleri tespit edilebilir. Bu hastalıktan şüphelenildiği takdirde beyaz kan hücrelerinin sayısını kontrol etmek için tam kan sayımı, bir lenf nodunun bütününün ya da lenf nodunun bir kısmından alınan biyopsi ve MR, PET-BT gibi radyoaktif görüntüleme yöntemleri ile hastalığın teşhisi kesin olarak konulur.

Hodgkin Dışı lenfoma tedavisi; hastalığın türü, evresi, hastanın genel sağlığı ve tercihleri gibi bir takım faktörlere bağlı olarak belirlenir. Tedavide kemoterapi, radyoterapi, kök hücre nakli ve gerektiği durumlarda hastanın doktor tarafından sadece izlenip, konrol altında tutulması gibi yöntemler tercih edilir. Hodgkin Dışı Lenfoma yüzde 80 oranında iyileşme gösteren bir hastalıktır.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Dahiliye, Hematoloji, Onkoloji, Hematolojik Onkoloji, Radyasyon Onkolojisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here