Hızlı Kilo Vermenin Yolları

Kozmetik kaygıların yanı sıra obezite hastalığının zararları ile ilgili farkındalığın artmasıyla birlikte zayıflamanın yollarıdaha çok sorgulanıyor. Zayıflamak için gösterilen çabalar artıyor ve zayıflama teknikleri hakkında herkes daha fazla bilgi edinmek istiyor. Kilo vermenin yolları kişiden kişiye değişse de sağlıklı beslenme kilo verme sürecinin en önemli adımı olmayı sürdürüyor.

Yağ yakıcı besinler, zayıflama hapı ve bölgesel incelme egzersizleri gibi farklı metotlar uygulansa dahi dengeli beslenmeyen ve düzenli egzersiz yapmayan kişiler kilo verme hedeflerini tutturamıyor. Üstelik zayıflama hapı olduğu vaadiyle piyasaya sürülen ürünler insan sağlığına ciddi hasarlar vererek ani ölümlere dahi neden olabiliyor.

Zayıflama Yöntemleri

Zayıflama yöntemleri uygulanmadan önce kişilerin genel sağlık durumlarının gözetilmesi gerekiyor. Kişinin yaşı, cinsiyeti, boyu, hormon seviyesi ve kilo vermesine engel kronik bir hastalığı olup olmadığı gibi unsurlar kilo verme sürecini farklılaştırıyor.

Kilo vermek isteyenler sağlıklı bir diyet ve sağlık durumlarına uygun egzersiz programı uygulayarak hedefledikleri kiloya düşebiliyor. Hızlı kilo verme hayali kuran kişiler şok diyetler ile sağlıksız bir diyet listesi uyguladıklarında yağ yerine vücutlarındaki su depolarını boşaltıyor ve daha da önemlisi metabolizmalarında tahrip yaratabiliyor.

Kilo vermek için yapılması gereken en temel değişim, vücuda alınan kalori miktarının azaltılmasıdır. Eğer alınan kaloriden daha fazlası harcanırsa kişi eninde sonunda kilo verecektir. Fakat alınan kalorilerin hangi besinlerden alındığı metabolizma dengesinin korunması için temel öneme sahiptir.

Vücut fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde devam etmesi için sağlıklı yağlar, karbonhidratlar ve proteinler dengeli oranda tüketilmelidir. Tek gıda ile beslenen kişiler vücutlarının dengesini bozarlar. Bu sebeple kilo verirken bilinçli davranılması çok önemlidir.

En sık kullanılan ve etkisi görülen zayıflama yöntemlerinin başında su tüketimini arttırmak gelir. Protein ağırlıklı beslenmek, şekerden uzak durmak, sebze tüketmek, egzersiz yapmak, yemekleri yavaş yavaş çiğnemek, sabah kahvaltı yapıp metabolizmayı uyandırmak, ara öğünleri atlamamak, mideyi büyüten gazlı içeceklerden uzak durmak ve sağlıklı pişirme yöntemlerini kullanmak kilo vermek isteyen kişilerde etkisini gösterir.

Sadece beslenme değişiklikleri yapmak da istenilen kiloya erişmek için yeterli değildir. Sağlıklı beslenme süreci mutlaka egzersiz ile desteklenmelidir. Spor eğitmenleri eşliğinde, vücuduna uygun egzersizleri yapan kişiler kalori yakımlarını hızlandırabilirler.

Nasıl Zayıflarım?

Çoğu kişinin aklında hep bu soru vardır: “Nasıl zayıflarım?” Kilo vermek isteyenlerin hatırlaması gereken temel prensip, alınandan daha fazla kalori tüketildiğinde kilo verileceği gerçeğidir. Bunun için üç ayrı yöntem benimsenebilir.

Kalori açığı yaratmak için ya sabit hareket düzeyinde az yemek tüketilmesi gerekir, ya aynı kalori miktarının alınması ancak daha çok hareket edilmesi gerekir ya da hem kalori alımının kısıtlanması hem de daha fazla hareket edilmesi yöntemi tercih edilebilir.

Hızlı kilo vermek için aynı anda kalori tüketiminin azaltılıp hareketliliğin arttırılması en etkili yöntemdir. Sağlıklı beslenen ve düzenli olarak egzersiz yapan kişiler metabolizmalarının dengesini bozmadan kilo verebilirler.

Kilo vermek sabır isteyen bir süreçtir ve zaman zaman kişinin motivasyonu azalabilir. Bu aşamada kişinin kendine ulaşılabilir hedefler koyması, küçük zaferler elde ederek motivasyonunun yükselmesini kolaylaştıracaktır.

Sağlıklı Beslenme

Hızla kilo verdireceği vaadiyle hazırlanan şok diyet listeleri, besin alımındaki dengeyi yok eder ve insan sağlığını olumsuz şekilde etkiler. Kilo vermek ve daha da önemlisi verdiği kiloyu korumak isteyen kişiler mutlaka sağlıklı beslenme programlarını uygulamaları gerekir.

Sağlıklı beslenmek için en doğrusu konusunda uzman diyetisyenlerle çalışılmasıdır. Çünkü kilo verme süreci kişiye özel planlanmalıdır.

Vücudun ihtiyaç duyduğu temel besinleri, vitaminleri ve mineralleri içeren diyet programları uygulanırsa kişi yavaş yavaş ama sağlıklı bir şekilde kilo verir. Sağlıklı beslenme alışkanlığı da kazandığı için verdiği kiloları geri alma riskiyle karşılaşmaz.

Kilo verme sürecinin hayat tarzı değişikliği yapmakla aynı anlama geleceği unutulmamalıdır. Zayıflamak için öncelikle kan değerlerinin ölçülmesi ve akabinde kişiye özel sağlıklı beslenme programlarının oluşturulması elde edilen sonuçların başarılı olma ihtimalini arttıracaktır.

Hızlı Kilo Vermenin Yolları

Hızlı kilo vermenin sağlıklı bir yolu yoktur. Hızlı kilo vermek için yapılan sağlıksız diyetler vücuda zarar verebilir ve diyet yapan kişilerin fazla kilodan daha ciddi sağlık problemleri ile karşılaşmasına neden olabilir. Diğer bir deyişle, 10 günde 10 kg verdirdiği iddia edilen diyetlerden uzak durulmalıdır. Bu diyetler denense ve gerçekten kısa zamanda tartıda kilonun azaldığı görülse dahi yağ yakımı meydana gelmemiştir.

Ağırlığın azalmasının temel sebebi vücudun su kaybetmesi olduğu için kişi normal beslenme düzenine geçtiğinde verdiğini düşündüğü kiloları hızlı bir şekilde geri aldığını görür. Hızlı kilo vermenin yolu uzun süre aç kalmak değildir; hızlı kilo vermeyi düşünmek ise kesinlikle doğru bir yöntem sayılmaz.

Kilo vermek isteyenlerin yapması gereken beslenme alışkanlıklarını değiştirmek ve egzersiz düzenini oturtmaktır.

Zayıflamak İçin Gerekenler

Zayıflamak için öncelikle kararlı olunması gerekir. Sürecin zaman alacağı ve zayıflamanın hayat tarzında değişiklik yapılması anlamına geleceği unutulmamalıdır.

Zayıflarken aynı zamanda sağlıklı kalmak için; şok diyetlerden uzak durulmalı ve dengeli beslenilmelidir. Daha önce yaptıkları diyetlerle kilo vermeyi başaramayan kişilerin zayıflama sürecine girmeden önce kan tahlilleri yaptırmaları önerilir.

Kilo vermelerine engel olacak sağlık problemleri tespit edilirse tedavi başlatılmalıdır. Kilo alınmasına neden olan faktörler üzerine eğilmeli ve kişide yeme bozukluğu varsa psikolojik destekle süreç kapsamlı şekilde yürütülmelidir.

Genel olarak zayıflamak için yapılması gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Güne kahvaltı ile başlamak metabolizmayı hızlandırarak gün boyu normalden daha fazla kalori yakılmasını sağlar.
 • Vücuda ve genel sağlık durumuna uygun egzersizler yapılarak yağ yakımı hızlandırılır.
 • Ara öğünler atlanmamalı, açlık krizleri engellenmelidir.
 • Mümkünse diyetisyene gidilmeli, kişi ihtiyacı doğrultusunda besleneceği bir diyet listesi uygulamalıdır.
 • Fast food gıdalardan uzak durulmalıdır.
 • Yemekler sağlıklı pişirme teknikleriyle hazırlanmalı, kızartılarak pişirilen yiyecekler tüketilmemelidir.
 • Gazlı içecekler mideyi genişletir, diyet yaparken tüketilmemelidir.
 • Alkol alımı kısıtlanmalı, mümkünse tamamen bırakılmalıdır.
 • Ambalajlanmış, hazır meyve suları tüketilmemelidir. İçlerinde çok şeker olan bu içecekler yerine evde hazırlanan doğal meyve suları dozunda içilebilir.
 • Gece uyumadan önce yemek yenmemelidir.
 • Yeşil yapraklı sebze tüketimine ağırlık verilmeli, yemekler sağlıklı yağlarla pişirilmelidir.
 • Su tüketimi arttırılmalıdır.

Zayıflama sürecinde yakınlardan destek alınması motivasyonu arttırabilir. Spor salonuna yazılmak aynı hedefi paylaşan kişilerle tanışma imkanı sunar ve egzersiz yapma isteğini arttırır.

Kilo verdireceği düşünülen liposakşın gibi yöntemlerden uzak durulmalıdır. Liposuction bir zayıflama yöntemi değil, vücut şekillendirmek için uygulanan cerrahi bir prosedürdür.

1 Ayda 8 Kilo Verin

Sağlık açısından hızlı kilo verme vücudu olumsuz yönde etkileyecektir. Bu nedenle haftada 2 kilo vermek en sağlıklı kilo verme yöntemleri arasındadır. Haftalık 2 kilo ile ayda 8 kilo verilmesi sağlık açısından son derece önemlidir.  Vücutta ki toksinlerin atılması, yağ yakılması ve ödemlerin ortadan kalkması için haftada 2 kilo verilmelidir. İşte diyet listemiz.

1. Gün

Sabah

1 dilim ekmek

1 dilim peynir

1 adet salatalık

1 bardak çay

Öğle

1 dilim ekmek

1 porsiyon tavuk butu

1 kase yoğurt

Akşam

1 dilim ekmek

1 kase çorba

2 yemek kaşığı kadar bulgur pilavı

2. Gün

Sabah

1 dilim ekmek

1 tane yumurta

1 tane salatalıkü1 bardak şekersiz çay

Öğle

1 porsiyon sebze yemeği

1 dilim ekmek

1 kase yoğurt

Akşam

1 kase çorba

1 dilim ekmek

1 kase yoğurt

Akşam

1 kase salata

1 dilim ekmek

1 kase çorba

3. Gün

Sabah

10 adet zeytin

1 dilim ekmek

1 tane salatalık

1 bardak şekersiz çay

Öğle

Porsiyon et yemeği

1 kase yoğurt

Akşam

1 kase sebze çorbası

1 dilim ekmek

1 kase salata

4. Gün

Sabah

1 dilim peynir

1 dilim ekmek

1 adat salatalık

1 bardak şekersiz çay

Öğle

1 kase yoğurt çorbası

1 kase salata

Akşam

1 porsiyon balık

1 kase salata

1 dilim ekmek

5. Gün

Sabah

1 adet yumurta

1 dilim ekmek

1 adet salatalık

1 bardak şekersiz çay

Öğle

1 porsiyon et yemeği

1 kase yoğurt

Akşam

1 porsiyon sebze yemeği

1 kase salata

1 dilim ekmek

6. Gün

Sabah

10 tane zeytin

1 adet salatalık

1 dilim ekmek

1 bardak şekersiz çay

Öğle

1 tabak makarna

Akşam

2 adet haşlanmış patates

1 kase salata

1 kase yoğurt

7. Gün

Sabah

1 dilim peynir

1 dilim ekmek

1 bardak şekersiz çay

1 adet salatalık

Öğle

1 adet simit

Bir bardak ayran

1 kase salata

Akşam

1 porsiyon balık

1 dilim ekmek

1 kase salat

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here