hıv

HIV (Human Immunodeficiency Virus), insanda bağışıklık sistemi hücrelerini parçalayıp, gücünü azaltan ve hastalığa yol açan kronik bir enfeksiyondur. HIV ile infekte kişilere HIV pozitif kişi denir. Her HIV pozitif olan kişi, AIDS olmaz. Bu virüs, ilerleyen evrelerde AIDS’e yol açar. Yani bir kişi HIV virüsünü kaptıktan sonra tedavi edilmez ise 6-10 sene içerisinde AIDS hastalığına yakalanabilir.

HIV NEDENİ VE BELİRTİLER:

HIV enfeksiyonu kan ve kan ürünleri, anneden bebeğe ve en çok da cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Bilim insanları, HIV virüsünün 20’inci yüzyılın başlarında Orta Afrikalı avcılara şempaze ve diğer maymun türlerinden geçtiğini ve bu şekilde tüm dünyaya yayıldığını düşünmektedir. HIV ile enfekte olan kişilerde hastalığın evrelerine göre farklı belirtiler görülür. Ancak bazı hastalarda ise 10 yıl kadar hiçbir belirti göstermeyebilir.

Virüs vücuda alındıktan sonra 1-6 hafta içerisinde Primer HIV Enfeksiyonu ya da Akut Retroviral Sendrom adı verilen evreye geçilir. Bu evrede ateş, lenf bezlerinde büyüme, kas ve eklem ağrıları, ishal, bulantı gibi grip benzeri belirtiler görülür. Serokonversiyon evresinde ise virüs vücuda girdikten sonra 6-12 hafta içerisinde HIV’e karşı bağışıklık sistemi tarafından protein üretilir.

Ancak bu proteinler hastalığın ilerlemesini engelleyemez ve akut evrede oluşan belirtiler devam eder. Asemptomatik evrede ise hastada hiçbir belirti görülmez. Bu dönemden sonra hastalarda ilk kez doktora başvurmalarına neden olan belirtilerin başladığı Erken Semptomatik evreye girilir.

Halsizlik, baş ağrısı, kilo verme, ateş, ishal, deride pullanma, uçuk ve mantar enfeksiyonları gibi belirtiler görülür. Geç Semptomatik evrede bağışıklık sistemi iyice çöker ve kişide kanser ve nadir görülmekle birlikte beyin lenfoması gibi hastalıklar ortaya çıkabilir. İleri evrede ise yani son evrede hastalık tedavi edilmediği takdirde AIDS’e yol açar.

HIV TEŞHİS VE TEDAVİ:

HIV enfeksiyonun laboratuvar teşhisi, tarama ve doğrulama olarak iki aşamada gerçekleşir. Tarama testleri arasında en çok kullanılanı ise Elisa testidir. Günümüzde antikor ve p24 antijeni içeren yeni Elisa testleri kullanılmaktadır.

Eğer bu teste pozitif çıkarsa Western Blot adı verilen doğrulama testi yapılır. Ayrıca bu testlerden başka şüpheli temastan 9-11 gün sonra virüsü saptayan PCR testiyle de teşhis konulabilir. Hastalıkta erken tanı çok önemlidir.

Erken tanı olduğu takdirde hastalar doktorların tavsiyelerine uyup, yaşam tarzına dikkat etmeleri durumunda bir problemle karşılamazlar. HIV enfeksiyonu tedavisi doktor kontrolünde çeşitli ilaç kombinasyonları kullanılarak yapılır ve ömür boyu devam eder. Belirli aralıklarla da kanda virüs miktarı ölçülür.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Dahiliye

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here