Parathormon, tiroid bezinin arkasında bulunan ikisi sağda ikisi solda olmak üzere toplamda dört adet mercimek büyüklüğündeki paratiroid bezlerinden salgılanır. Parathormon kalsiyum ve fosfor düzeyini kontrol eden, D vitamininin aktif şekilde üretimine katılan önemli bir hormondur.

Parathormonun az salgılandığı, etkisini göstermediği veya hiç salgılanmadığı durumlarda hipoparatiroidi hastalığı oluşur. Hipoparatiroidi hastalığında parathormon yeterli salgılanamadığı için kanda kalsiyum oranı düşer, fosfor oranı ise yükselir.  

Hipoparatiroid neden olur

Hipoparatiroidi oluşumunun en önemli nedeni tiroid ameliyatları sırasında paratiroid bezlerinin kanlanmasının bozulması veya alınmasıdır. Ancak çok başarılı tiroid ameliyatı geçiren birçok hastada geçici bir süreliğine yetersiz parathorman salınımı görülebilir, bu yüzden ameliyattan hemen sonra hipoparatiroidi tanısı konulması doğru olmaz.

Ayrıca genetik geçişler, yetersiz paratiroid hormonun üretilmesi, paratiroid bezinin doğuştan yok olduğu DiGeorge sendromu, bağışıklık sisteminin paratiroid dokularını yabancıcı doku olarak görüp, reddetmesi ve ona karşı antikor geliştirmesi, düşük magnezyum seviyesi gibi faktörler de hipoparatiroidi nedenleri olarak kabul edilir.

Hipoparatiroidi hastalarında kalsiyum düşüklüğüne bağlı olarak el ve ayakta uyuşukluk, karıncalanma, kas ağrıları, kramp, kasılma, yüzde kasılma, zayıflamış diş minesi, terleme, yorgunluk hissi ve kalsiyumun aşırı düştüğü durumlarda solunum kaslarının kasılamaması sonucu nefes darlığı gibi belirtiler görülür.  

Hipoparatiroid tedavisi

Hipoparatiroidi hastalığının teşhisinde ilk önce hastanın tıbbi öyküsünün dinlenip, hastalığın kişideki belirtilerini görmek için doktor tarafından fiziki muayene yapılır. Hastanın kanında kalsiyum, fosfor, magnezyum ve parathormon seviyeleri kontrol etmek için kan testi, idrarda aşırı kalsiyum atılıp atılmadığını görmek için idrar testi, elektrokardiyogram ve düşük kalsiyum seviyelerinin kemikleri etkileyip etkilemediğini belirlemek için röntgen ve kemik dansitesi testleri yapılarak hipoparatiroidi teşhisi konulur.

Ömür boyu tedavi gerektiren bu hastalığın temel tedavisi D vitamini ve kalsiyum desteğidir. Bu hastaların kalsiyumları düştüğü için dışarıdan günde 1- 3 gram arasında, bazen gerektiği durumda daha yüksek dozda kalsiyum takviyesi almaları gerekir. Ancak hastalara sadece kalsiyum desteği verildiği takdirde kalsiyum düşüklükleri daha sık görülmektedir. Bu sebeple mutlaka aktif D vitaminin alınması ve magnezyum düşüklüğünün eşilik ettiği durumlarda magnezyum düzeylerinin kontrol edilip, gerektiği takdirde hastaya magnezyum takviyesi yapılmalıdır.

Ayrıca hipoparatiroidi hastalığının tedavisinde hastalara kalsiyumdan zengin ve fosfordan fakir beslenme şekli de önerilir.

Bir sonraki makalemiz Hipertiroidi Nedir? Okumanızı tavsiye ederiz

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Dahiliye, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Genel Cerrahi, Kulak Burun Boğaz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here