Hipokalsemi Nedir? Hipokalsemi Tedavisi ve Belirtileri Nasıldır?

0
25

Hipokalsemi, kan kalsiyum düzeyinin normalin altında olmasıdır. Vücut için normal serum kalsiyum düzeyi  8.5-10.5 mg/dl’dir. Ancak serum iyonize kalsiyum seviyesi 4,2 mg/dl’nin altında olan kişilerde hipokalsemi rahatsızlığı görülür.  

Hipokalsemi neden olur?

Hipokalsemi, ya kalsiyum alım yetersizliğinden ya da aşırı atılım sonrasında ortaya çıkar. Ağır hasta olan yetişkinlerde, çocuklarda ve özellikle kan zehirlenmesi olan kişilerde daha sık görülür.

Kalsiyum, hücrelerin yaşayabilmesi, enerji üretebilmesi, kanın pıhtılaşması, kasların kasılmasını için önemli bir moleküldür. Bu sebeple kanda kalsiyumun az miktarda bulunması birçok sorunu da beraberinde getirir.

Hipokalsemi hastalığının başlıca nedenleri D vitamini eksikliği, troid ameliyatları esnasında troid bezinin içinde yerleşik olan paratroid bezlerinin çıkarılması, böbrek hastalıkları, pankreas hastalıkları ve bazı ilaçların kullanılmasıdır.

Ancak nadiren genetik hastalıklar, HIV enfeksiyonu, aç kemik sendromu gibi rahatsızlıklar da hipokalsemiye neden olabilir.

Hipokalsemi belirtileri nedir?

Hipokalsemi hiçbir belirti vermeden de insanların yaşam kalitesini etkileyebilen bir hastalıktır. Ancak hipokalseminin en önemli belirtisi ellerde, kollarda, bacaklarda oluşan kas krampları ve kasılmalarıdır.

Bunun yanında hipokalsemi hastalarında ağız çevresinde uyuşma, yorgunluk, epileptik nöbetler, şaşkınlık, kalp yetmezliği, kuru deri, kırılgan tırnaklar, diş problemleri gibi semptomlara da rastlanılabilir.  

Serum iyonize kalsiyum, fosfor ve parathormon seviyelerinin normal değerlerinde olmaması hipokalsemiden şüphelenilmesine neden olur. Bu sebeple hastalığın teşhisinde kalsiyum, parathormon, kreatinin ve ALP gibi testler önem teşkil eder.

Hipokalsemi tedavisi nasıldır?

Hipokalsemi hastalığının neden kaynaklandığını belirlemek tedavinin seyri açısından çok önemlidir. Genelde hastalığın tedavisinin asıl amacı kalsiyum eksikliğini ortadan kaldırmaktır. Bu nedenle hastalara ağız yoluyla verilen kalsiyum ve D vitamini, kan kalsiyum seviyesini normale döndürür. Ancak bunu yaparken kalsiyum seviyesini çok fazla arttırmamak gerekir.  

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Dahiliye, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı, Geriatri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here