Hiperlipidemi

Kanda çeşitli yağların fazlalığını ifade etmek için hiperlipidemi terimi kullanılır. Bu çeşitli yağlar kolesterol, trigliserid, LDL kolesteroldür. Ayrıca bunların dışında dokulardaki kolesterolü toplayarak dışarı atılmasını sağlayan, “iyi kolesterol” olarak adlandırılan HDL kolesterol de vardır. Buradan İyi ve kötü kolesterol yazımıza ulaşabilirsiniz.

Hiperlidemi, kanın önerilen miktardan fazla LDL (kötü kolesterol)  içerdiğini belirtmek için kullanılan bir terimdir.  Lipid (yağ) seviyesinin fazla olduğu bir kan, sıklıkla “hiperlipidemi” Kolesterol yükseliği olarak isimlendirilir.

Kolesterol yüksekliği neden olur?

Hiperlipideminin nedenleri primer (birincil) ve sekonder (ikincil) olarak sınıflandırılır. Primer hiperlipidemilerin en  önemli sebebi genetik geçişlerdir. Sekonder hiperlipidemiler ise fazla kilolu olmak, hareketsiz yaşam tarzı, aşırı alkol tüketimi, sigara kullanımı, hipotiroidizm, gebelik, nefrotik sendrom, kronik böbrek yetmezliği, obstrüktif karaciğer hastalığı ve bazı ilaçların kullanımı gibi nedenlerden oluşur.

Ancak hiperlipideminin en sık karşılaşılan nedeni kötü beslenmedir. Tereyağı, yumurta sarısı, sakatatlar, yağlı et, tavuk, süt, yoğurt, peynir gibi özellikle katı yağların fazla tüketimi hiperlipidemiyi olumsuz etkiler.

LDL kolesterol yani kötü kolesterol, kanda yüksek olduğu zaman damarların iç yüzüne yapışıp, aterosklerotik plakları meydana getirir. Kolesterol dışındaki bazı maddelerin de eklenmesiyle bu plaklar büyür ve bunlar üzerinde oluşan çatlaklarda gelişen pıhtılar damarları tıkar ve damar sertliğine yol açar.

Hiperlipidemi belirtileri nelerdir?

Hiperlipideminin genelde hiçbir belirtisi yoktur. Ancak kişide damar sertliğinin oluşması hiperlipidemi belirtisi olarak kabul edilir.  

Hiperlipidemi Teşhis ve Tedavisi

Hiperlipidemi teşhisi, hastanın ayrıntılı öyküsü dinlenerek, tam fizik muayenesi ve kan testi yapılarak kolay bir şekilde konulur.

Hiperlipidemi karın ağrısı, mide bulantısı, kusma ve şiddetli kanama ile ortaya çıkabilen pankreasta ani bir iltihaplanmanın eşlik ettiği durumlarda acilen tedavi edilmelidir. Ancak bunun dışındaki durumlarda hiperlipidemi hastaları genel olarak sigarayı bırakma, fiziksel aktiviteyi arttırma ve doğru beslenme gibi yöntemler tercih edilerek, tedavi edilir.

Hiperlipidemi tedavisi nasıldır?

Doğru beslenmeyle kontrol altına alınamayan hiperlipidemi hastalarına ise çeşitli  düşürücü ilaçlar verilerek tedavi uygulanır. 20 yaşını geçmiş bireyler kan kolesterol seviyelerine baktırmalıdır. Eğer kolesterol değerleri normal ise ölçümlerini her beş yılda bir tekrar ettirmelidir.  

Kolesterol düşüren besinler makalemizide mutlaka okuyunuz.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Dahiliye, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Kardiyoloji

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here