Hiperkalsemi

Hiperkalsemi, kan kalsiyum düzeyinin normal değerlerin üzerinde olmasıdır.

Vücut için normal serum kalsiyum düzeyi  8.5-10.5 mg/dl’dir. Serum kalsiyum miktarı 10.5 mg/dl üzerinde olan kişilerde hiperkalsemi varlığından söz edilir.

Hiperkalsemiye yaşlılarda, kanserli hastalarda ve böbrek taşı olan kişilerde daha çok rastlanılır.  

Kalsiyum yüksekliğinin nedeni

Kalsiyum, hücrelerin yaşayabilmesi, enerji üretebilmesi, kanın pıhtılaşması, kasların kasılmasını için önemli bir moleküldür. Kalsiyumun kemikte birikimi rahim içinde başlar ve bebek anne karnında 9 aylık olana kadar önemli derecede artar.

Kalsiyum çocukluktan ergenliğe kadar artmaya devam eder. Birey 20 -30 yaşlarına ulaştığında ise kemiklerdeki kalsiyum düzeyi en üst seviyeye ulaşır. Bundan sonraki yıllarda % 1-2’yi aşmadan kalsiyum oranı azalmaya başlar ve yaşlılığa kadar azalmaya da devam eder.

Hiperkalseminin birçok nedeni vardır. Ancak en önemli nedenleri hiperparatiroidizm ve kanser hastalığıdır. Bunun yanı sıra D vitamini zehirlenmesi, tüberküloz ve bazı ilaçların kullanımı da hiperkalsemi hastalığına neden olur.

Hiperkalsemi belirtileri kandaki kalsiyum oranı ile alakalıdır. Hiperkalsemi bulunan hastalarda kalsiyum miktarı 11 -12 mg/dl üzerine çıkana kadar herhangi bir belirti görülmeyebilir.

Hiperkalsemi belirtileri

Hiperkalseminin başlıca belirtileri iştahsızlık, bulantı, kusma, kilo kaybı, kabızlık, baş ağrısı, kas güçsüzlüğü, halüsinasyon, kişilik bozukluğu, hafıza kaybı, aşırı susama ve kalp ritm bozukluğudur.  

Hiperkalsemi teşhisi için serum fosfor, total protein albumin, parathormon, pH, elektrolitler, idrar kalsiyum, fosfat miktarı ve kırmızı kan hücresinin sedimantasyon hızı önemlidir.

Kan testi, idrar testi, kan serum testleri ve gerektiği durumlarda görüntüleme yöntemlerinden yararlanılarak hastaya hiperkalsemi teşhisi konulabilir.

Hiperkalsemi hastalığının neden kaynaklandığını belirlemek tedavinin seyri açısından çok önemlidir.

Hiperkalsemi tedavisi

Hastalığın tedavisinin asıl amacı kalsiyum fazlalığının vücuttan atılmasıdır. Bu sebeple fazla kalsiyumun atılması için hastalara sıvı verilir.

Vücuttan fazla sıvının uzaklaştırılmasını sağlayan ve idrar atılımını kolaylaştıran diüretik ilaç tedavileri uygulanır. Ayrıca kemikten kalsiyumun açığa çıkmasını engellemek için de bazı ilaç tedavileri yapılabilir.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Dahiliye, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Onkoloji, Hematoloji, Geriatri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Please enter your name here